Національний банк України лібералізував видачу фізичним особам валютних ліцензій. Зміни спростять життя українцям, які працювали за кордоном більше півроку і мають в іноземних банках рахунки в інвалюті. А також "варягам" та емігрантам, які стали резидентами України і мають намір жити і працювати в нашій країні.
Відповідні норми закріплені постановою правління НБУ №479 від 24 липня, яка вступила в силу з сьогоднішнього дня, вівторка 28 липня.
Документом, зокрема, передбачається: якщо фізособа-резидент
під час перебування за кордоном відкрила банківський рахунок і розмістив на ньому валютні цінності, після повернення на батьківщину вона зобов'язана отримати відповідну валютну ліцензію не пізніше 24 місяців з дати повернення в Україну, якщо перебування за кордоном тривало не менше 183 днів поспіль,
або не пізніше двох місяців з дати його повернення в країну, якщо перебування за кордоном тривало менше 183 днів поспіль.
Крім того, якщо фізособа змінила свій статус з нерезидента на резидента України, вона зобов'язана отримати валютну ліцензію протягом 24 місяців з моменту зміни такого статусу.
Збільшено також строк дії ліцензії з одного року до трьох років (для фізичних осіб, які не є підприємцями).
"Створюються цивілізовані умови для українців, які працювали за кордоном. Визначено реальні терміни для продовження/отримання валютної ліцензії. У перспективі зароблені фізичними особами за межами нашої держави кошти зможуть без всяких перешкод повернутися в Україну. Інший аспект - це сприяння рееміграції населення в Україні, а також залучення до роботи і постійного проживання у нашій країні талановитих, успішних, спроможних фахівців і менеджерів світового рівня", - цитує прес-служба заступника голови НБУ Олега Чурия.
НБУ централізував функції контролю валютних операцій та видачі ліцензій
НБУ сконцентрував всі функції у сфері ліцензування та контролю валютних операцій в двох внутрішніх департаментах, відповідні норми закріплено постановою №478 від 24 липня.
Документом передбачається, що всі функції, пов'язані з наданням індивідуальних ліцензій на здійснення валютних операцій, передані департаменту реєстраційних питань ліцензування. Функції контролю виконання резидентами умов ліцензій передані департаменту фінансового моніторингу.
Як наголошується в повідомленні, раніше вищевказані функції виконували департамент контролю, методології та ліцензування валютних операцій та територіальні управління НБУ.
Крім того, постанова передбачає правки до порядку ліцензування Нацбанком валютних операцій. Зокрема, скориговані форми заяв на отримання ліцензій, форми ліцензій та зміни до них, а також вимоги до оформлення деяких документів.
Для цього внесені зміни в наступні нормативно-правові акти центробанку: інструкції про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон; правила вивезення з України і ввезення уповноваженими банками національної та іноземної валюти, банківський металів, бланків чеків; положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських металів та проведення окремих валютних операцій.
Внесені також зміни до положення про порядок видачі НБУ індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу; інструкції про переміщення готівки і банківських металів через кордон України; положення про переміщення цінних паперів через кордон; положення про порядок видачі Нацбанком індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами валютних цінностей на рахунках за межами України.
Нещодавно НБУ анонсував скасування валютних обмежень. За словами глави регулятора Валерії Гонтарєвої, Нацбанк готовий скасувати ряд обмежень на валютному ринку як тільки буде проведена реструктуризація зовнішнього боргу України.
Раніше ZN.UA повідомляло, що МВФ наполіг на збереженні більшості валютних обмежень в Україні. Наступним етапом буде ослаблення обмежень щодо зняття готівкової валюти.