Національний банк оцінив збитки для української економіки в разі запровадження жорсткого локдауну по всій території країни.
Як зазначається в оприлюдненому Нацбанком "Інфляційному звіті" ймовірне посилення карантину через поширення нових штамів коронавірусу і триваліший строк пандемії є одним з основних ризиків прогнозу. Станом на жовтень 2021 року, базовий сценарій макропрогнозу передбачає запровадження карантин "червоних зон" окремо за регіонами. Проте можливим є і несприятливіший сценарій.
За оцінками Регулятора, у разі реалізації цього прогнозу упровадження на один місяць жорсткого локдауну по всій території країни задля приборкання сплеску захворюваності призведе до додаткових 0,3% втрат ВВП цього року.
Водночас негативний вплив більше позначатиметься на пропозиції, ніж на попиті, що може зумовити посилення проінфляційного тиску, додали в Нацбанку.
Крім того, зросли ризики тривалішого, ніж закладено в базовий сценарій, цінового сплеску у світі, що тиснутиме на внутрішні ціни. Йдеться зокрема про вищі, ніж очікується зараз, ціни на енергоносії, а також дефіцит сировини й комплектуючих.
"Ці чинники можуть призвести до глобальної стагфляції. Актуальними лишаються й інші ризики проінфляційного характеру, зокрема різке погіршення умов торгівлі та відплив капіталу з країн, ринки яких розвиваються, а також ескалація військового конфлікту з Росією", - йдеться в прогнозі.
"Відповідно, НБУ оцінює баланс ризиків для свого базового прогнозу інфляції та процентної ставки як зміщений угору. У випадку реалізації зазначених вище та інших проінфляційних ризиків НБУ готовий підвищити облікову ставку та задіяти інші монетарні інструменти", - зазначається у звіті.
Нагадаємо, у жовтні Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 8,5% річних.
На думку експертів ZN.UA, незважаючи на очевидні інфляційні ризики, регулятор вирішив не змінювати своєї політики передбачуваності і це може мати негативні наслідки в майбутньому. Зростання цін на газ неминуче призведе до того, що частина виробників буде підвищувати ціни на свої товари, розігріваючи і далі інфляцію, яка на сьогодні істотно перевищує показник НБУ в 5% +/- 1%.
При цьому, експерт ZN.UA Тетяна Богдан рекомендує знижувати ставку, її аргументи можна прочитати в статті "Задзеркалля платіжного балансу".