Нацбанк сьогодні, 27 жовтня, вирішив знизити облікову ставку одразу на 4 в.п. - до 16% річних. Хоча гравці ринку очікували на зниження на 2 в.п. - до 18%. При цьому ставки за депозитними сертифікатами овернайт і на 3 місяці та кредити рефінансування залишаться на тому ж рівні.
"Правління Національного банку України ухвалило рішення з 27 жовтня 2023 року встановити облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт. Таким чином, Національний банк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за системою "нижнього кордону", - заявив голова НБУ Андрій Пишний на прес-конференції.
Регулятор підкреслив, що ставки за тримісячними депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування залишаться незмінними та розраховуватимуться як "облікова ставка + 4 п. п." - 20% та "облікова ставка + 6 п. п." - 22% відповідно.
"Утримання незмінними ставок за операціями НБУ з банками узгоджується з необхідністю збереження привабливості гривневих інструментів, що є важливим для забезпечення помірної інфляції та курсової стійкості на прогнозному горизонті", - зазначив центробанк.
Як зазначив Нацбанк, додатковим фактором необхідності подальшої підтримки високої привабливості гривневих активів є етап адаптації учасників валютного ринку до гнучкості курсу. НБУ вбачає потенціал для подальшого зниження ставки з урахуванням збереження привабливості гривневих активів.
"Водночас, очікувана траєкторія інфляції та плани щодо подальших кроків щодо валютної лібералізації обмежують простір для пом'якшення процентної політики у наступному році. Повернення в цикл зниження облікової ставки у 2024 році стане можливим лише у разі суттєвого зниження ризиків для курсової стійкості та інфляційної ", - зазначив регулятор.
Нагадаємо, правління Нацбанку 14 вересня ухвалило рішення знизити облікову ставку з 22 до 20%. "Це важливо для збереження стійкості валютного ринку та подальшого зниження інфляції, особливо за подальшої реалізації Стратегії пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування", - зазначили в НБУ.