З наглядової ради НАК «Нафтогаз України» йдуть п'ять із шести членів. Термін їх повноважень завершується в п'ятницю, 14 травня. Через відсутність кворуму наглядову раду стає недієздатною і не може більше ухвалювати будь-які рішення, повідомляє пресслужба «Нафтогазу».
Голова наглядової ради Клер Споттісвуд, а також Людо Ван дер Хейден, Наталія Бойко і Юлія Ковалів публічно оголосили про складання повноважень ще 30 квітня - після демаршу Кабінету міністрів зі звільненням голови правління НАК Андрія Коболєва і призначення на його місце Юрія Вітренка в обхід наглядової ради.
Таким чином, в наглядовій раді залишився лише один член - громадянин США Роберт Бенш, призначений в якості представника держави в 2020 році і перепризначений Кабміном наприкінці квітня.
«Наглядова рада не матиме кворуму для ухвалення вкрай необхідних рішень. Один з варіантів врегулювання ситуації - призначення нового складу Наглядової ради НАК «Нафтогаз України», - пояснили в компанії.
28 квітня Кабмін ухвалив рішення про дострокове розірвання контракту з Андрієм Коболєвим і членами наглядової ради «Нафтогазу» і тут же переобрав наглядову раду в тому ж складі. Оголосивши при цьому конкурс на чотирьох незалежних членів наглядової ради.
Головою правління «Нафтогазу» уряд, все так же в обхід наглядової ради, призначило Юрія Вітренка, знявши його з посади в.о. міністра енергетики
Формальною підставою для звільнення Коболєва стала «неефективна робота» компанії і 19 млрд гривень боргів, накопичених у 2020 році.
За даними ZN.UA, яблуком розбрату межу Коболєвим і Офісом президента стали 50 млрд гривень резервного фонду, сформованого «Нафтогазом» на випадок, якщо боржники не розрахуються з ним. Володимир Зеленський просив Коболєва направити ці кошти в бюджет, щоб там їх могли витратити на «Велике будівництво», але отримав відмову.
Нове керівництво «Нафтогазу» погодилося перерахувати 50 млрд до бюджету, що підтверджує інформацію ZN.UA.
США і посли G7 розкритикували український уряд за політичне втручання в роботу держкомпанії і порушення принципів корпоративного управління.
Глава наглядової ради Клер Споттіствуд пояснила рішення наглядової ради піти у відставку майже в повному складі «тотальним знищенням корпоративного управління» в «Нафтогазі».
Що за революцію в енергетиці затіяв Офіс президента? У чому причина демаршу зі звільненням Коболєва та призначенням Вітренка? Чому ОП створює купу проблем для держави, а далі їх лише примножуватиме? Читайте у статті Юлії Самаєвої «Віялові відключення совісті».