"Нафтогаз" буде отримувати від "Газпрому" за транзит російського газу в Європу мінімум на 2% більше від ціни, яка була в 2019 році. Про це пише РБК з посиланням на проект договору між компаніями.
Наголошується, що у зв'язку з підвищенням тарифу на транзит може обійтися більш ніж в $ 7 млрд за п'ять років. Але якщо Росії потрібно буде поставити більше обумовленого контрактом обсягу, то вартість прокачування максимально зросте на 45%.
Джерело в "Газпромі" уточнило, що був підписаний основний контракт, а також додаткові угоди, які впливають на підсумкові умови транзиту газу. Зокрема змінилася ставка, по якій розраховувався тариф на транзит: він виріс з $ 2,61 за прокачування 1 тис. куб. м на 100 км в 2019 році до $ 2,66.
Згідно з проектом п'ятирічного контракту між кампаніями, вартість прокачування російського газу в ЄС через газотранспортну систему (ГТС) України складе $ 31,72 за 1 тис. куб. м з урахуванням всіх податків і зборів. Тариф розрахований за ставкою $ 2,66 за 1 тис. куб. м на 100 км і з розрахунку протяжності ГТС 1192,48 км.
При транзиті 225 млрд куб. м за п'ять років "Нафтогаз" зможе заробити не менше $ 7,13 млрд. Аналогічний прогноз наприкінці 2019 року давав і президент України Володимир Зеленський: тоді він заявив, що українська сторона отримає від нового контракту з "Газпромом" понад $ 7 млрд за п'ять років.
Якщо "Газпром" вирішить збільшити поставки в Європу через Україну, компанії доведеться бронювати додаткові потужності української ГТС. У цьому разі в договорі передбачені підвищувальні коефіцієнти за транзит: бронювання додаткових потужностей на квартал обійдеться в 1,1 рази дорожче звичайної ставки, на місяць - в 1,2 рази, на добу - в 1,45 рази. Тобто максимальне зростання ставки складе до 45%.
Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.
Термін дії транзитного контракту – п'ять років з можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.
Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що словацький оператор ГТС EUSTREAM досі не уклав транзитний контракт із "Оператором ГТС України". Крім того, учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.
30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.
Детальніше про газові домовленості читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".