У процесі пошуку відповідей на ці болючі питання, ZN.UA вивчило документи, які опинилися в нашому розпорядженні. З'ясувалося, що Рахункова палата України в 2014 р. двічі проводила аудиторську перевірку "Нафтогазу". В результаті структурі вдалося з'ясувати причини утворення дефіциту "Нафтогазу".
Аудиторський висновок Рахункової палати, який вивчило ZN.UA, пояснює, чому при видобутку в Україні 20 млрд кубометрів, з яких тільки 15 млрд кубометрів йде на потреби населення за фіксованою ціною, що "Нафтогаз" щорічно закуповує для повного забезпечення потреб того ж населення мінімум 2 млрд кубометрів імпортного газу.
Виявляється, як йдеться в статті, тому що 2 млрд кубометрів, що видобуваються напівдержавною "Укрнафтою", що контролюється "Приватом", з 2011 р. не враховуються "Нафтогазом" як державний ресурс для забезпечення потреб населення.
Ці державні 2 млрд кубометрів газу ринковою вартістю 700 млн дол. власник групи "Приват" Коломойський, за мовчазною згодою "Нафтогазу", Міненерговугільпрому та уряду, постачає контрольованому їм "Дніпроазоту" та іншим недержавним підприємствам. І не за ринковою ціною, що становить в середньому за рік 350 дол. за тисячу кубометрів, а по собівартості - 15, максимум 26 дол.
Як зазначає автор у своїй статті, якби державна компанія "Нафтогаз" продала ці теоретично держресурсні 2 млрд кубометрів газу, нехай не населенню, а тому ж "Дніпроазоту" за схемою Коломойського, то заробила б ті ж самі 700 млн дол. І уряду не доводилося б щорічно відшкодовувати НАКу додатково 700 млн дол. на закупівлю такого ж обсягу імпортного газу для забезпечення потреб населення.
"Поставляючи "свої" "Дніпроазоту" 2 млрд кубометрів державного газу за ціною навіть 26 дол., Коломойський має вигоду на кожній тисячі кубометрів. Тому що, якби він купив той самий обсяг газу за середньорічною ринковою ціною 350 дол., йому довелося б заплатити щороку 700 млн дол. А за рахунок використання 2 млрд кубометрів українського газу губернатор-олігарх економить щорічно цілих 624 млн дол", - йдеться в статті.
Більш того, як зазначає автор статті, Коломойський заробляє не тільки на тому, що забезпечує мінімальну собівартість виробництва міндобрив "Дніпроазотом" за рахунок дешевого вітчизняного газу, але і продаючи ці добрива теж за ринковою ціною і, найчастіше, за долари.
У статті також наголошується, що 2 млрд кубометрів, не врахованих "Нафтогазом" як державний ресурс, - це значна частина з обсягу газу, який необхідний НАКу для забезпечення потреб населення в газі, але і виробництва теплоенергії підприємствами теплокомунальної енергетики.
Провівши розрахунки, автор статті пояснює, що "Нафтогазу" доводиться закуповувати близько 8 млрд кубометрів імпортного газу по 350 дол. за тисячу кубометрів. А державі - щорічно компенсувати різницю в ціні імпортованого газу та газу, що постачається для потреб населення, адже теплоенергія - теж для населення і поставляється за фіксованою державною ціною. "Якщо б 2 млрд кубометрів, "Укрнафти" були держресурсними, а не "помноженими на нуль" Коломойським, "Нафтогаз" економив б щорічно 700 млн дол", - йдеться в тексті.