НАК "Нафтогаз України" направила в Європейську Комісію скаргу на неконкурентні дії "Газпрому". У скарзі викладено факти зловживань російською компанією своїм домінуючим становищем на європейському ринку вуглеводнів.
"У цій скарзы ми детально аналізуємо як завдяки "Північному потоку-2", блокуванню віртуального реверсу, контролю над компаніями на європейському ринку газу, "Газпром... обмежує конкуренцію", - повідомив виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко на своїй сторінці у Facebook у понеділок ввечері, 6 травня.
Топ-менеджер компанії зазначив, що "Нафтогаз" підготував пакет документів спільно з провідними європейськими експертами та юристами. У документах обґрунтовуються права НАК як компанії не з ЄС подати скаргу до Єврокомісії, а також викладаються конкретні пропозиції "Нафтогазу" щодо вирішення перерахованих у скарзі проблем.
Виконавчий директор "Нафтогазу" пояснив, що Єврокомісія може посприяти готовності "Газпрому" продавати газ компаніям з ЄС на російсько-українському кордоні. Завдяки цьому збережеться завантаження української газотранспортної системи, а ціна імпортного газу для України може знизитися.
Як повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України. Наступний раунд переговорів заплановано на травень.
"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.
У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.
Черговий раунд тристоронніх переговорів має відбутися у травні.
Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".