"Позиція полягає в наступному: "Газпром" повинен забронювати приблизно на 10 років, 60 млрд куб. м на рік в середньому...При цьому Україна, її оператор, забезпечить на рівні 90 млрд куб. м газу в рік, тобто 30 млрд куб. м - це буде вільна потужність, яка буде доступна для бронювання іншими компаніями", - сказав Вітренко, додавши, що іншими компаніями можуть виступити європейські контрагенти, які будуть закуповувати газ на кордоні України з Росією або імпортери середньоазіатського газу.
За його словами, пропоновані умови містять плату за вхід/вихід в газотранспортну систему України і плату за бронювання потужностей. За попередніми розрахунками, ця угода дозволить Україні забезпечити збереження доходів від транзиту на рівні 3 млрд дол.
Нагадаємо, комісар ЄС з енергетичних питань Марош Шефчович ініціював проведення тристоронніх газових переговорів в найближчі тижні.
Як відомо, контракт між Нафтогазом та російським Газпромом щодо транзиту газу закінчується в кінці 2019 року. 5 березня 2018-го "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.
У зв'язку з цим Україна направила позов проти Росії у Всесвітню торговельну організацію, а в червні "Нафтогаз" подав у Стокгольмський арбітраж позов з вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом з "Газпромом". До кінця року сума позовних вимог склала 12 млрд дол.
У Євросоюзі сподіваються на збереження транзиту російського газу в Європу через Україну після 2019 р., незважаючи на те, що "Газпром" зірвав тристоронні переговори щодо транзиту.