Надії на результат від однієї лише зміни голови "Укрнафти" наївні - Куюн

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Надії на результат від однієї лише зміни голови "Укрнафти" наївні - Куюн Новий глава "Укрнафти" Роллінз (в центрі) - не часто з'являвся на своєму попередньому робочому місці © Севгіль Мусаєва-Боровик / Facebook
Попередній "незалежний та іноземний" глава "Укрнафти" не з'являвся в Україні кілька років. Щодо нового британського керівника ЗМІ вже "розкопали" аналогічну інформацію про його попередню роботу.

Державі не варто наївно сподіватися на негайний результат від однієї лише зміни голови правління "Укрнафти" з одного іноземця на іншого, пише в статті DT.UA експерт нафтового ринку Сергій Куюн.

За даними джерел DT.UA у напівдержавній компанії, попередній глава правління "Укрнафти" Пітер Ван Хеке не з'являвся в Україні останні пару років, займаючись в рідній Бельгії своїм футбольним клубом. Останнім часом НАК "Нафтогаз України" навіть висловлювала стурбованість долею топ-менеджера, так як всі документи в "Укрнафті" підписували заступники, а не глава компанії.

"Приватівці" пред'явили людям живого голову правління "Укрнафти" лише 29 травня 2015 р. на засіданні наглядової ради компанії, коли вже було поставлено питання про його звільнення. "Читаючи з папірця свій виступ, Ван Хеке справляв враження людини, відірваної від реальності", - зазначає Куюн.

Про новообраного голову правління ПАТ "Укрнафта" публічної інформації мало. А те, що відомо, не радує. ЗМІ вже розкопали нетлінні записи WikiLeaks, в яких казахстанські роботодавці британського менеджера скаржаться на його... хронічну відсутність на місці роботи в сонячному Казахстані при зарплаті 72 тис. дол. в місяць (не рахуючи бонусів, які в підсумку формували річний прибуток у 1,5 млн дол.).

Свою зарплату на посаді голови "Укрнафти" свіжообраний Роллінз з журналістами обговорювати не захотів, заявивши, що запропонована українською стороною винагорода його влаштувала. В той же час вже промайнула інформація, що проект угоди з британцем містить суму... в 2 млн дол. в рік.

"Цікаво, хто з чиновників країни, в якій прем'єр-міністр не отримує і 1000 дол. в місяць, підпишеться під зарплатою голови напівдержавної компанії в розмірі, що перевищує цей рівень у 150 разів? Чекаємо появи цього героя, роль якого, схоже, чекає, зокрема, глави Міненерговугільпрому Демчишину.

Але найголовніше, що навіть такий рівень заробітку не страхує від корупції. Тим більше людини, якій в цій країні не жити. Так що надії на результат від однієї лише зміни голови правління наївні", - зазначає експерт.

У період весняного загострення навколо "Укртранснафти" Коломойський заявляв, що домовиться з будь-яким головою "Укрнафти", а на зборах акціонерів сказав, що для них Роллінз є "зрозумілим людиною". Сам Коломойський входив до складу конкурсної комісії з вибору нового голови правління. І саме він публічно оголосив позицію міноритаріїв - їх така кандидатура влаштовує.

За останніми даними, контакт з новообраним топ-менеджером "Укрнафти" дніпропетровці встановили ще до зборів акціонерів. Джерела ZN.UA звертають увагу на той факт, що Роллінз проживає в Женеві, де, як відомо, вже давно осіли громадяни України Коломойський і Палиця.

Ефективність роботи нового голови "Укрнафти" буде залежати від контролю державного акціонера як найбільш зацікавленої сторони. Настав час, коли потрібно аналізувати не тільки річні звіти, які потім можна взяти хіба що до відома, але і квартальні і піврічні.

Висновки про настрій Роллінза можна буде зробити швидко. По-перше, по швидкості виплати державі боргів по податках і дивідендах (а тут, кажуть, з новим главою вже виникли деякі труднощі). По-друге, по швидкості припинення (розірвання) договорів на закупівлю у "приватівських" підприємств і подальшого експорту непрофільної продукції начебто феросилікомарганцю, мазуту і т. д., що є механізмом виведення коштів з "Укрнафти" (див. табл.). По-третє, щодо змін у політиці закупівлі нафтопродуктів для подальшої реалізації. Хронічна збитковість цієї діяльності пов'язана з підвищеними закупівельними цінами, що, в свою чергу, обумовлено приналежністю (або залежністю) постачальників "Привату".

Про щось скаже і склад правління, який буде сформований після призначення Роллінза. Тут вже почалися показові рухи.

Зокрема, вже спливло ім'я Фелікса Лунєва на посаду глави комерційного блоку "Укрнафти". "Його (Лунєва) штовхає в "Укрнафту" Ложкін (глава президентської адміністрації) на главу комерційного або фінансового напряму "Укрнафти", - пише видання OilNews з посиланням на своє джерело в галузевих колах. Підтверджують цю інформацію і джерела ZN.UA в "Нафтогазі" і Міненерговугільпромі.

Справа в тому, що Лунєв має на ринку вельми неоднозначну репутацію. Після блискучої кар'єри у ТНК і згодом у ТНК-ВР він працював радником глави НАК "Нафтогаз України" Євгена Бакуліна (попередника Андрія Коболєва на цьому посту) і курирував проект закупівель альтернативного спиртовмісної палива. Наскільки відомо, це паливо слідчі шукають досі.

Востаннє на професійній арені Ф. Лунєв був помічений у 2014-му в якості куратора проекту розвитку бізнесу Сергія Курченко з оптово-роздрібної реалізації нафтопродуктів в окупованому Криму (на ринку Лунєв відомий тісними зв'язками з Сергієм Беймом, главою "Чорноморнафтогазу").

Не виключено, що Фелікс Лунєв (якщо його все ж призначать, точніше, наймуть, питання тільки: хто?) буде виконувати в компанії функцію "наглядача" за аналогією з Артемом Щербанем, який був призначений фінансовим директором "Укрнафти" в 2011 р. Призначення народного депутата на цю посаду, притому із збереженням статусу народного обранця, трактувалося однозначно: "сім'я" Януковича хотіла контролювати фінансові потоки "Укрнафти". Очевидно, що дана задача актуальна для багатьох і сьогодні.

Між тим активну роль глави президентської адміністрації Бориса Ложкіна в подіях навколо "Укрнафти" медіа пов'язують з його тісним знайомством з найближчим партнером Ігоря Коломойського - Геннадієм Боголюбовим. За даними ZN.UA саме ця обставина дозволила Ложкіну і Боголюбову стати посередниками у вирішенні конфлікту, який виник між президентом П. Порошенком і дніпропетровським губернатором В. Коломойським внаслідок зсуву менеджменту "Привату" в держкомпанії "Укртранснафта" в березні поточного року. Нагадаю, саме глава держави зіграв тоді вирішальну роль, в той час як прем'єр досі ніяк не прокоментував ті події.

"Наші джерела стверджують, що після цього між Коломойським і Порошенком за участю Ложкіна і Боголюбова було складено угоду... Що стосується "Укрнафти", то наші джерела повідомляють, що згідно з цим неофіційним документом (після Відня вже ніхто нічого більше не підписує) "Бені доведеться посунутися", але залишитися в компанії в межах належного йому пакета акцій (близько 42%)", - пише Куюн.

"Наразі за фактом можна говорити про те, що з деолігархізацією Порошенко дійсно "попустився", а вірогідна поява в правлінні "Укрнафти" одіозних схемотехніків може свідчити про те, що все пішло за споконвічним українським шляхом..." - резюмує Куюн.

Докладніше читайте у статті Сергія Куюна "Укрнафта: реформа чи дерибан?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі