На розвиток регіонів України витрачається лише 3% доходів місцевих бюджетів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
На розвиток регіонів України витрачається лише 3% доходів місцевих бюджетів © luxkharkov.com.ua
Частка бюджетів розвитку становить лише 3% від загальних доходів місцевих бюджетів - 7 млрд грн з 225 млрд. За показниками надходження бюджету розвитку в перерахунку на кожного жителя перше місце займають Черкаси, обігнавши Одесу та Київ.

У 2012 році загальний обсяг доходів місцевих бюджетів досяг 225,3 млрд грн. При цьому надходження до бюджетів розвитку, за рахунок яких фінансуються у тому числі капітальні вкладення, становили лише 7 млрд грн, або 3,1%, пише в своїй статті для ZN.UA економічний оглядач Юрій Сколотяний.

У перерахунку на одного мешканця виходить всього близько 150 грн. Для порівняння: у сусідній Польщі цей показник вище в 37 разів, в Литві - у 30 разів.

Найбільш вагомими джерелами бюджетів розвитку (без урахування трансфертів та коштів, що передаються з іншої частини бюджету) в Україні в минулому році стали єдиний податок (4,8 млрд грн, або близько 68,6% від загальної суми), надходження від продажу землі (987 млн, 14,1%), відчуження майна (753 млн, 10,7%) та пайової участі (474 млн, 6,8%).

У розпорядженні ZN.UA опинилися дані про доходи бюджетів розвитку українських обласних центрів (без урахування трансфертів з держбюджету). Інформація зібрана на підставі рішень міських рад, оприлюднених офіційно. Звертає на себе увагу такий факт: при порівнянні показників у перерахунку на душу населення перше місце займає не столиця (де вартість землі та нерухомості, як і кількість підприємців явно вища, ніж у регіонах) і навіть не "просунуті" Харків і Одеса, а Черкаси.

У показниках 2012 року надходження бюджету розвитку в перерахунку на кожного жителя Черкас склали 686 грн, тоді як в Одесі - 546, Києві - 529, Харкові - 420 грн. Цікаво, що найнижчим цей показник виявився у Донецьку - всього 79 грн на кожного городянина. (Втім, фактичні витрати бюджету розвитку у столиці Донбасу завдяки трансфертам з центрального держбюджету, а також завдяки зробленим у кінці року уточненням і переведенням із загального фонду склали в минулому році 635 грн).

Експерт Асоціації міст України (АМУ) з питань бюджетної політики Олександр Слобожан у коментарі ZN.UA зазначив, що обсяг бюджету розвитку місцевого бюджету є одним з показників для оцінки якості життя в територіальних громадах.

"Адже видатки бюджету розвитку спрямовуються не на проїдання, а на розширене відтворення, виконання інвестиційних програм (проектів); будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери та ЖКГ, розвиток дорожнього господарства тощо", - заявив експерт.

"Левову частку надходжень бюджету розвитку на сьогоднішній день складають кошти від сплати єдиного податку (4,8 млрд грн за 2012 р.). Отже, якщо в населеному пункті створені комфортні умови для суб'єктів господарювання, що знаходяться на так званій спрощеній системі оподаткування, то відповідний місцевий бюджет отримує більше коштів саме на розширене відтворення. Від цього виграють усі члени територіальної громади", - додав Олександр Слобожан.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Юрія Сколотяного "Місцеві бюджети: профанація розвитку". !zn

Читайте також:

Києву в цьому році не вистачить 2 млрд грн для бездефіцитного бюджету

Податкова система в Україні продовжує погіршуватися

У банків з'явиться нова категорія позичальників - міністерства, обладміністрації та міста

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі