На ринку нерухомості з'являються перші дзвіночки майбутньої кризи

Поділитися
Забудовники кажуть, що після війни будуть прощатися з покупцями, які стали неплатоспроможними, а будівництва сповільняться.

Будівельні компанії стверджують, що кожен п'ятий покупець квартири перестав платити розстрочку, і якщо після війни ситуація не повернеться в норму, то у частини майбутньої житлової нерухомості зміняться власники, а самі будівництва загальмуються. Про це пише "Економічна правда".

З одного боку, опитані виданням представники компаній переконують, що неплатоспроможність кожного п'ятого інвестора не стане фактором потенційних банкрутств забудовників.

"Ще до війни ми працювали за принципом: будуємо стільки об'єктів, скільки можемо профінансувати з власних резервів, не спираючись на кошти приватних інвесторів. Відповідно, навіть за умов повної відсутності виплат за договорами розтермінування ми продовжимо працювати", – зазначила комерційна директорка компанії "Інтергал-буд" Анна Лаєвська.

Водночас вона наголосила, що після перемоги України у війні й скасування воєнного стану покупці муситимуть відновити платежі, інакше ризикують втратити житло.

"В інтересах клієнтів робити внески, аби борг перед компанією поступово зменшувався. Якщо ж ні, то інвестор ризикує втратити об'єкт. Звісно, сплачені гроші будуть йому повернуті, але чи зможе він придбати аналогічний за метражем та іншими характеристиками об'єкт у нових реаліях ринку? Ні", – упевнена топменеджерка.

За даними "Інтергал-буду", середня сума заборгованості серед покупців квартир становить 12 тис дол, але є договори, де інвестори винні 50-70 тис дол.

"В індивідуальному порядку ми визначатимемо нові строки виплат, але це не будуть роки. Клієнти мають це розуміти", – резюмує Лаєвська.

З іншого боку, компанії визнають, що все ж таки розраховують на кошти інвесторів, бо вони закладені в економічно-фінансовий кошторис будівництва.

Хронічні неплатежі за договорами купівлі на умовах розтермінування платежів може сповільнити будівельні роботи, каже президент холдингової компанії "Київміськбуд" Ігор Кушнір.

У 2022 році про інвестиції забули майже всі. Паніка, невизначеність щодо майбутнього країни та загроза життю зупинили економічне життя. У перші місяці великої війни попит на нові квартири обвалився на 90%.

Девелопери втратили не лише приватні інвестиції. Частина українців припинила виплачувати внески за розтермінуванням, а забудовники зупинили будівельні роботи.

Суттєво зросла частка інвесторів, які не можуть сплачувати борги, і на фоні 25-відсоткового зниження офіційного курсу гривні та зростання безробіття.

У травні-червні платили за розстрочками не більше половини інвесторів, каже керівник компанії з управління активами "Валприм" Андрій Левін. Ця фінансова організація акумулює кошти інвесторів та фінансує будівництво проєктів Степана Черновецького під брендом Futura Hata. Хоча кількість неплатоспроможних інвесторів поступово знижувалася і стабілізувалася на рівні 15%, додає Левін.

Таку ж цифру озвучує власник KAN Development Ігор Ніконов.

В "Інтергал-буду" не платять розстрочки 20% інвесторів. Частина інвесторів "Інтергал-буду" вносить щомісячні платежі не в повному обсязі.

Ще один топменеджер великої київської девелоперської компанії на умовах анонімності повідомив, що серед його проєктів не мають змоги платити розтермінування 25% покупців квартир.

Найнижчий відсоток неплатоспроможних інвесторів – у холдингової компанії "Київміськбуд". Її президент Ігор Кушнір каже, що регулярні оплати не надходять від підписантів 5% договорів, укладених на умовах розтермінування платежів.

Видання нагадує, що у 2014-2019 роках у найбільших українських містах був будівельний бум. Трикратна девальвація гривні, низька собівартість будівництва та міграційні процеси збільшили попит на житло на сотні відсотків.

На хвилі оптимізму компанії-забудовники запускали в роботу нові проєкти, не встигаючи завершити старі.

І оскільки банківське кредитування впало майже до нуля, девелопери почали пропонувати гнучкі умови розтермінування виплат для покупців квартир.

Проте, у 2019 році курс гривні до долара різко зміцнився. Квартири в доларовому еквіваленті подорожчали, через що покупців стало менше.

У 2020 році почалася пандемія коронавірусу, тому інвесторів у будівництво житла стало ще менше.

Такі випробування уже не пройшли флагмани будівельної індустрії: "XXI століття", ТММ, "Столиця", "Укрбуд девелопмент", "Аркада".

Водночас нагадаємо, що експерти вважають, що, наприклад, у столичному регіоні нерухомість не користуватимться попитом ще 5-10 років. І це додасть факторів, які мають призвести до зниження цін до 30%.

Крім того, як писала ZN.UA, не слід очікувати й особливого пожвавлення на іпотечному ринку. Насправді для банку, який кредитує купівлю нерухомості, гарантія добудови об’єкта та захищеність майнових прав покупця є основними вимогами. Читайте про це в матеріалі Олександра Болтяна - "Чи змінять принципово ринок нерухомості нові вимоги?".

Експерти також попереджають, що попит тепер залежатиме й від оцінки мешканцями надійності та безпечності житла. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Ринок нерухомості: падіння цін буде приголомшливим" пишуть Людмила Сімонова та Сергій Следзь

Також, слід пам'ятати, що ринок нерухомості зазнає змін не лише в Україні. Стару та неякісну нерухомість очікують особливо складні часи по всьому світу. Очікується, що світовий ринок нерухомості суттєво впаде, а ціни на неліквідні об'єкти знизяться. Це пов'язано зі світовою економікою, яка зазнає постійних потрясінь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі