На сьогоднішніх переговорах сторін щодо транзиту газу обговорюється не найкращий для України варіант – транзит лише 30 млрд кубометрів газу. Це краще, ніж "нульовий варіант" (відсутність транзиту), але малорентабельно для оператора ГТС України, пише в статті "Навіщо "Газпром" затягує переговори" редакторка відділу економічної безпеки DT.UA Алла Єрьоменко.
"У п'ятницю, за інформацією джерел DT.UA до переговорів підключилися і представники газових компаній РФ та України і оператор ГТС. Щоправда, обговорюють поки песимістичний варіант - транспортування через ГТС України усього до 30 млрд кубометрів газу. Цього обсягу не вистачає "Газпрому", щоб закрити всі свої контракти наступного року", - йдеться в матеріалі.
Авторка зазначає, що позиція України – підписання десятирічного контракту на умовах європейського законодавства з обов'язковим обсягом транзиту 60 млрд кубометрів на рік. Ще 30 млрд кубометрів резервується з урахуванням можливого підвищення попиту на газ в Європі.
Але це не входить в плани "Газпрому", який має намір скоріше задіяти на повну потужність "Північний потік-2", а також газомагістралі через Туреччину. Такий контракт "Газпрому" стане тягарем у разі швидкої реалізації його газотранзитних планів, підкреслює Єрьоменко.
Нагадаємо, 19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного договору, термін дії якого спливає 1 січня 2020 року.
Російський монополіст запропонував НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися за винесення теми газового транзиту на майбутній нормандський саміт.
Детальніше про "транзитні" переговори РФ і "Газпрому" та України і "Нафтогазу" за посередництва Єврокомісії читайте в матеріалі Алли Єрьоменко "ГТС сльозами не зарадиш" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".