Сектор державних підприємств в Україні є вкрай неефективним. Експерти Міжнародного валютного фонду пропонують створити незалежний акціонерний холдинг, до роботи в якому будуть залучені професійні керуючі активами держпідприємств.
Така думка міститься в опублікованому в понеділок звіті МВФ про техдопомогу в реформі управління держмайном і нагляду за ним.
"Перевагою такого підходу буде залучення менеджерів і аналітиків з відповідними навичками, отриманими в приватному секторі, до активного управління і розвитку портфеля. Це дозволило б ізолювати портфель від політичного втручання, особливо якщо чітко покласти на менеджерів відповідальність за показники портфеля і, отже, мотивувати їх максимізувати вартість портфеля для акціонера (уряду)", – відзначають представники МВФ, уточнюючи, що звіт базується на інформації на лютий 2015 року.
В той же час вони нагадують, що в Україні вже був невдалий досвід реалізації подібного підходу, який не спрацював через відсутність необхідних передумов, у тому числі політичної ізоляції холдингової компанії, чітко визначеної мети і належної прозорості, що дозволило б їй досягти своїх цілей, не будучи скомпрометованої різними корисливими інтересами.
Як вважають експерти МВФ, для налагодження незалежної структури, яка не піддається короткостроковому політичного впливу, важливо, щоб її діяльність підлягала жорсткому контролю і оцінки діяльності, з конкретними наслідками за недосягнення цільових показників, за аналогією з компанією з управління активами в приватному секторі.
"Оскільки багато необхідних передумов в даний час ще відсутні, цілком ймовірно, що цей сценарій можна розглядати в середньостроковій перспективі", – йдеться в опублікованому звіті, базується на інформації станом на лютий минулого року.
Представники Фонду також проаналізували інші альтернативи:
1) створення окремого підрозділу в структурі Мінекономрозвитку (або Мінфіну), що відповідає за визначення та управління ризиками, пов'язаними з портфелем, і націленого лише на збільшення його вартості;
2) створення низки холдингових компаній, керуючих групами держактивів в окремих секторах економіки.
В Україні числиться 1800 працюючих підприємств індустріального комплексу. Кабмін планує провести велику приватизацію у 2016 році.