Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський, додаючи, що через так звану "націоналізацію" заводів бойовиками Україна може не продемонструвати прогнозоване економічне зростання.
Навідміну від усіх бойових дій і геополітичних наслідків, економічна сторона війни на Сході України не так часто опинялася в центрі уваги. Вважалося, що Україна просто втратила все виробництво в підконтрольних терористам Донецьку і Луганську. Автор додає, що так званими самороголошеними "республіками" в Донбасі керує небезпечна суміш з міцевих кримінальних авторитетів, бойовиків і офіцерів російської армії. Всі вони діють лише зі згоди Кремля. В так званих "ЛНР" і "ДНР" немає банківської, податкової і юридичної систем в правильному розумінні цих термінів.
Втрата важкого виробництва в регіоні коштувала Україні 9,9% ВВП у 2015 році. Але близько 20 великих заводів і шахт з 75 тисячами працівників продовжували працювати завдяки сумнівним домовленостям. Їхнє виробництво вважалося українським. Частина продукції експортувалася через Україну, забезпечуючи необхідні надходження в іноземній валюті.
Дуже не просто оцінити, яка частка від українського ВВП припадає на заводи на захоплених проросійськими бойовиками територіях. У МВФ немає таких даних. Але, на думку оглядача, це важливі активи. Бершидський додає, що український депутат Наталія Веселова нещодавно подала запит від уряду з проханням надати інформацію, скільки 8 шахт і заводів на підконтроольній бойовикам території заплатити податків Україні. Дані свідчать, що в 2016 році вони сплатили 47 мільйонів доларів. На всі зареєстровані в Україні підприємства в східних регіонах припадає трохи більше 1% від усіх отриманих податків у минулому році.
Бойовики ж гостро залежать від фінансування з Москви. Їхнє функціонування обходиться Росії в сотні мільйонів доларів на рік. Це великий тягар для російського бюджету. Кремль платив, але тиснув на ватажків, щоб змусити їх збирати гроші з бізнесу на підконтрольних територіях. Нещодавно у них з'явилося хороше виправдання для цього, оскільки активісти і військові ветерани організували блокаду залізничних шляхів, які сполучують окуповані Донецьк і Луганськ з рештою України. Уряд в Києві не наважився розганяти блокадників силою, оскільки це було б дуже непопулярним кроком і викликало б обурення у багатьох українців.
Інвестиційний банк Dragon Capital підрахував, що сама блокада обійшлася б Україні в 0,6% ВВП в 2017 році. Але це без урахування втрат, пов'язаних з захопленням проросійськими бойовиками заводів на окупованих територіях, які платили Києву податки. На думку Бершидського, не виключено, що тепер українська економіка не покаже жодного зростання за підсумками року, оскільки, згідно з прогнозами, воно повинно було скласти 2,5%. І МВФ доведеться визнати, що оцінки були надто оптимістичними.
Бершидський нагадує, що більшість захоплених терористами підприємств належать олігарху Рінату Ахметову. Він навряд чи змириться з втратою активів і спробує добитися повернення контролю над ними. Однак, навіть якщо блокада з українського боку завершиться, він лишиться в складному становищі, оскільки Москва дала згоду на захоплення його підприємств.
Раніше лідер терористичного угруповання "ДНР" Олександр Захарченко заявив, що "зовнішнє управління" введено майже на 40 підприємствах ОРДО з українською юрисдикцією.
СБУ опублікувала запис перехопленої розмови ватажка терористичної угруповання "ДНР" Олександра Захарченка з громадянином Росії, в якому обговорюється подальша доля захоплених підприємств. Розмова доводить, що більшість активів російські куратори планують передати Сергію Курченку, який втік на Росію.