Цього року Кабмін розширив категорії родин з дітьми, на яких поширюватиметься послуга «муніципальна няня». Тепер послугою зможуть скористатися родини внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, хто може отримати компенсацію за цю послугу та який її розмір.
Хто може отримати компенсацію послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня»
Батьків/опікунів, які можуть скористатися цією послугою, умовно можемо поділити на 2 категорії:
- ті, хто має на неї право в принципі (тобто, на загальних підставах), а це громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дітей до 3-х років, якщо:
- така дитина потребує додаткового догляду, або
- один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи.
- ті, хто може нею скористатися лише на час дії воєнного стану.
Остання категорія це:
- громадяни України, іноземці та осіб без громадянства, які є батьками, опікунами дитини, на законних підставах проживають на території України та доглядають за:
- дитиною з інвалідністю до 6 р.;
- дитиною до 6 р., якій не встановлено інвалідність, проте яка має тяжке захворювання з Переліку;
- дитиною до 6 р., якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
- дитиною до 3 р., якщо один із батьків, опікунів є ВПО;
- дитиною до 6 р., яка разом із батьками, опікунами проживає на території, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти.
Хто може бути «муніципальною нянею»
До муніципальної няні ставляться такі вимоги:
- має бути ФОП та забезпечувати догляд одночасно не більш як за 3-ма дітьми з однієї чи різних сімей, або
- має бути юридичною особою та забезпечувати догляд одночасно не більш як за 6-ма дітьми з однієї чи різних сімей (з додатковим обовʼязком забезпечити доступ дітей до укриття);
- не може бути родичем першого ступеня споріднення.
Куди звертатися за отриманням компенсації
Батькам / опікунам після укладення договору з “муніципальною нянею” потрібно звернутися за місцем проживання до органу соціального захисту населення АБО до уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади чи центру надання адміністративних послуг.
Який розмір цієї компенсації
Компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується в розмірі, який визначається з розрахунку 100 % мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року, за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць.
Водночас розмір компенсації послуги «муніципальна няня» не може перевищувати вартість послуги, сплачену батьками або опікунами дитини.
Наприклад, якщо згідно з актом наданих послуг няня доглядала дитину 150 год. у жовтні, то розмір компенсації становитиме: кількість годин * мінімальну заробітну плату у погодинному розмірі на 1 січня 2024 р = 150 год * 42,60 грн = 6390 грн.
Цього року в Україні ввели новий вид соціальної допомоги на дітей. Мова йде про держпрограму, що називається «Дитина не одна». Виплати передбачені сімʼям, які тимчасово приймають дітей, що залишилися без батьківського піклування. Максимальна сума допомоги складає 11 186 грн.