Мораторій на продаж сільськогосподарської землі стримує розвиток фермерства в Україні, оскільки фермери не можуть взяти в банку кредит під заставу землі, що є поширеною практикою в країнах Європи, пише у своєму матеріалі для DT.UA Роман Якель. За даними Асоціації фермерів і приватних землевласників України, з 2010 по 2016 р. кількість фермерських господарств в Україні щорічно зменшувалася на 850-1000.
Фактична відсутність доступу до іпотечного кредитування гальмує приплив інвестицій в сільське господарство і гальмує розвиток таких галузей, як тваринництво, садівництво, вирощування ягід.
У той же час, в Україні створені сприятливі умови для роботи агрохолдингів, які орендують у селян землю за невисокою ціною, і неконтрольованого розширення посівів соняшнику, ріпаку, сої - культур, що призначені на експорт і користуються попитом в Європі.
"У результаті катастрофічно падає вміст гумусу в грунті... Над Україною нависла загроза втрати чорноземів", - говориться статті.
При цьому побоювання, що з введенням ринку землі більшість власників продадуть її за безцінь тим самим агрохолдингам, не зовсім обґрунтовані,
"У цьому контексті цікавими є результати опитування, проведеного з 10 лютого по 20 травня 2017 р. Національним науковим центром "Інститут аграрної економіки". Вони свідчать, що лише 10,4% власників паїв готові продати свої земельні ділянки у разі зняття мораторію, а купити землю хочуть 48% нинішніх землекористувачів", - пише автор.
Детальніше про перспективи скасування мораторію, зміст відповідного законопроекту, а також про розвиток сільського господарства в Україні читайте у статті Роман Якеля "Ринок землі: відкривати чи почекати" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".