Мінстратегпром залучив "прокладку" за 1,8 млн доларів замість прямого контракту з компанією Ілона Маска - розслідування

Поділитися
Мінстратегпром залучив © Official SpaceX Photos/flickr
Попервах договір був прямий. Але після звільнення голови Держкосмосу Михайла Лева нове керівництво космічного агентства та міністр Олег Уруський знайшли посередника. 

Провальний запуск в січні 2022 року супутника "Січ-2-30" збагатився ще одним скандальним фактом: з'ясувалося, що замість прямого контракту з компанією Ілона Маска "SpaceX" Мінстратегпром України залучив "прокладку", через що запуск подорожчав вдвічі. Про це повідомляє видання "Заборона".

Так, 13 січня 2022 року, вперше за понад 10 років, Україна вивела на орбіту власний супутник "Січ-2-30". Це був не новий виріб, а копія супутника "Січ-2", який Україна запустила перед цим. Копія зберігалася на КБ "Південне" із готовністю до запуску на 80-85%, хоча вважається застарілою через низьку роздільну здатність – "Січ-2-30" має роздільну здатність 7,8 метра, а сучасні супутники здатні передавати зображення з роздільною здатністю 30 сантиметрів.

У 2020 році, коли Державне космічне агентство очолив Михайло Лев, почався процес з доопрацювання супутника, на який КБ "Південне" вже витратило 110 млн грн.

Для його запуску Лев почав переговори з компанією Ілона Маска, яка оцінила запуск супутника в 1 мільйон доларів. До процесу пошуку коштів був залучений тодішній міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський, який курував роботу космічного агентства.

Наприкінці лютого 2021 року Держкосмос мав попередній договір з SpaceX для запуску в космос супутника "Січ-2-30". Договір був прямий, без посередників. Потрібно було авансом сплатити $1 млн для бронювання місяця. Але зрештою передоплата не була перерахована, та в лютому 2021 році Михайло Лев був звільнений з Держкосмосу.

Після звільнення Лева нове керівництво космічного агентства та міністр Олег Уруський знайшли посередника у вигляді нідерландської компанії "Isilaunch", яка також співпрацює зі SpaceX. В травні 2021 року уклали угоду.

Цей посередник гарантував українській стороні місце для супутника на ракетоносії, але вартість послуги виросла майже вдвічі – до $1,8 млн.

Крім того, "Isilaunch" найняла субпідрядником українську фірму ТОВ "Скай енержі", яка начебто мала виготовити спеціальні плити для кріплення супутника до ракети Маска.

Ця компанія розташована в місті Дніпрі, її керівником та власником є колишній працівник КБ "Південне" Юрій Прокопенко. Більшість співробітників фірми також з КБ, а власних потужностей для виготовлення адаптерів (через них нібито залучили фірму) вона не мала. Голова економічного комітету парламенту Дмитро Наталуха з посиланням на дані Служби експортного контролю стверджує, що фірма поставила адаптер та кріплення, які з самого початку були на КБ "Південне".

За даними ресурсу ImportGenius, компанія "Скай енержі" раніше вже постачала схожі вироби нідерландській компанії й при цьому не вказувала в документах про експорт космічних технологій, а зазначала товар як металеві вироби.

Наразі із запущеним супутником немає стійкого зв’язку, створена урядова комісія для з’ясування причин невдалого запуску. Раніше на запуску супутника піарився президент Володимир Зеленський, який спостерігав в прямому ефірі за його виведенням на орбіту.

Підписи за відставку міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського у Верховній Раді почали збирати ще в лютому 2021 року. Збір підписів почали, щоб не ризикувати іміджем Державного космічного агентства та його досягненнями у сфері супутникових технологій. А також щоб не зірвати запуск українського супутника.

Проте, відправити у відставку Уруського вдалося лише в листопаді 2021 року - за два місяці до невдалого запуску "Січ-2-30".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі