У Міністерстві фінансів України вважають, що детінізація доходів у найближчий рік після податкової реформи навряд чи відбудеться, заявила заступник глави відомства Олена Макеєва.
"По-перше, ми не віримо в детінізацію з першого року, і країни, які проводили реформи, успіхами детінізації похвалитися не могли. По-друге, саму тіньову економіку дуже складно порахувати, тому всі оцінки будуть суб'єктивними, непідтвердженими, а значить ризикованими", - сказала Макєєва в інтерв'ю виданню "Delo".
Макєєва також зазначила, що в базовому сценарії бюджету на 2016 року не враховується.
"Ні, ми просто не маємо права цього робити, це неможливо прорахувати, а значить ризиковано для бюджету. У нас базовий сценарій на 2016 рік - без врахування виходу бізнесу з тіні", - сказала вона.
"Найцікавіше, до нашої моделі через низькі ставки дуже обережно ставиться МВФ. Президент сказав, що ми не повинні знижувати податковий тиск за рахунок пенсіонерів та соціально незахищених верств населення. Між тим пропозиція опустити ставку ПДФО до 10% - це "мінус" 50 млрд грн доходів місцевих бюджетів. З ПДВ крок в 1% - 10 млрд грн, зниження до 15% - це ще 50 млрд грн", - розповіла заступник міністра.
Напередодні Кабмін запропонував єдиний податок на зарплату у розмірі 20%, заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. "До 2018 року ми пропонуємо встановити єдиний податок на заробітну плату в розмірі 20 відсотків. На перехідному етапі ми пропонуємо зменшити єдиний соціальний внесок з 41 % до 20 %, а також скасувати податок на зарплату, який платить працівник у розмірі 3,6 відсотка", - сказав він.
Він також зазначив, що до моменту введення єдиного податку на заробітну плату ставка податку на доходи фізичних осіб встановлюється одна в розмірі 20 відсотків.
При цьому, як заявив Яценюк, уряд пропонує взагалі не обкладати податком мінімальну зарплату для захисту найбільш вразливих соціальних верств населення.
У той же час, як писала Юлія Самаєва ZN.UA статті "Знову риба замість вудочок", для того, щоб підприємцю було дійсно вигідно платити податки чесно і в повному обсязі, потрібно знизити ставку відсотків до 20.
Одним із компенсаторів цього може бути так звана бруттизація ПДФО (включення податку на зарплату співробітника), з її допомогою базу оподаткування можна збільшити на 30-35%.
Але при бруттизації необхідно відмовитися від ЄСВ (єдиного соціального внеску). Але і на це Кабмін піти не може, так як Мінсоцполітики, якому праця взагалі чужа, в такому випадку потрібно буде не лише розповідати про реформу пенсійної системи, але і проводити її.
А Мінфіну доведеться зайнятися все-таки проблемами фінансування і Пенсійного фонду, і всієї нашої багатостраждальної системи соцзабезпечення. А це теж потребує виходу із зони чиновницького комфорту.