Міністерство фінансів презентувало новий проект податкової реформи. Відповідний документ "Про внесення змін до Податкового кодексу України", опубліковано на сайті відомства.
Згідно з проектом, податкову міліцію замінять на фінансову поліцію, яка буде підконтрольна Мінфіну, а не Державній фіскальній службі. Крім того, вся база даних ДФС буде перенесена в Мінфін.
"Мінфін спільно з народними депутатами, представниками бізнесу та експертами розробив пакет змін щодо вдосконалення податкової системи... ми представляємо робочу версію для коментарів та пропозицій громадськості", - зазначає Мінфін у супровідній записці до документа.
Зокрема, податкову міліцію пропонується виключити із складу контролюючих органів ДФС, але повноваження, покладені на підрозділи створюваної фінансової поліції, делегувати Міністерству фінансів.
В Мінфін також перекладається вся методологія, як і адміністрування всіх баз даних.
Поняття електронного кабінету платника податків передбачається закріпити на законодавчому рівні. За фіскальною службою закріплюються функції його забезпечення.
При цьому право на письмові та електронні податкові консультації буде закріплено за Мінфіном, а ДФС буде надавати лише усні консультації.
Що стосується податкових перевірок, то проектом передбачено оприлюднення на сайті Мінфіну плану проведення таких перевірок. При цьому перевірка буде проходити 30 днів, а попереджати про неї будуть за 15 робочих днів замість 10.
Передбачається нова структура ДФС: перевірочна робота буде перенесена на обласний рівень, а районні податкові інспекції будуть виконувати виключно сервісні функції.
Крім того міністерство забирає на себе функції з адміністрування податків, ведення реєстрів відшкодування ПДВ, обліку платників податків. Також пропонується об'єднати два реєстри відшкодування ПДВ в один.
Також пропонується збільшити штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних до 50% ПДВ.
Окрема глава реформи присвячена ставками оподаткування. Згідно з документом, залишається 18%-ва ставка податку на прибуток, а також ставка акцизного збору на алкоголь і тютюнові вироби.
При цьому буде введена нова ставка податку на доходи фізосіб (ПДФО) - 10% від мінімальної заробітної плати для тих, хто займається індивідуальною діяльністю без реєстрації підприємцем.
Отже, запроваджується нова категорія платників податків - фізособи, які займаються індивідуальною діяльністю без реєстрації підприємцем з річним обсягом доходу до 250 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
Крім того, проект передбачає збільшення розміру добових за кожний день закордонного відрядження - з 0,75 розміру мінімальної заробітної плати до 40 євро.
Як писало раніше DT.UA у статті "Податкова реформа: наслідуючи античного Сізіфа", є великі сумніви в тому, що презентовані Мінфіном зміни в Податковий кодекс принципово змінять ситуацію в економіці і стануть революцією. Зате немає сумнівів у тому, що кількість бажаючих "вписати" в ПКУ потрібні пункти зросте в рази. А відверто слабка позиція міністерства, що стоїть на чолі процесу, буде лише сприяти таким зловживанням.
Якщо ситуація не зміниться принципово незабаром, а надій на це небагато, то нова податкова реформа ризикує повторити долю своїх попередниць, ставши черговим експериментом з непрогнозованим результатом.