Міністерство енергетики та вугільної промисловості розробило і оприлюднило для громадського обговорення новий документ про норми споживання газу для побутових споживачів без лічильників.
Так, згідно з проектом постанови уряду, пропонується встановити норму споживання газу на одну людину для домогосподарств з газовою плитою й централізованим гарячим водопостачанням на рівні 5,8 куб м на період з квітня по вересень, і на рівні 8,8 куб м на період з жовтня по березень (було 3,3 куб м круглий рік).
Норма споживання для домогосподарств з газовою плитою і при відсутності ЦГВ та газового водонагрівача у разі прийняття проекту постанови складе 8,3 куб м на квітень-вересень і 13,7 куб м на жовтень-березень (було 5,4 куб м круглий рік).
У свою чергу споживання газу на одну людину для домогосподарств з газовою плитою та водонагрівачем пропонується закріпити на рівні 20 куб м на період з квітня по вересень, 25 куб м – на жовтень березень (10,5 куб м круглий рік).
На випадок відсутності централізованого гарячого водопостачання норму споживання на одну людину для першої категорії домогосподарств пропонується закріпити на рівні 8,3 куб м (квітень-вересень) і 13,7 куб м (жовтень-березень).
Згідно з пояснювальною запискою, в даний час індивідуальними лічильниками споживання газу не оснащені 24,9% домогосподарств.
Їх відсутність "необгрунтований рівень норм" споживання не є мотивуючим фактором для реальної економії ресурсів, що в свою чергу призводить до збитків всіх суб'єктів господарювання, включаючи НАК "Нафтогаз України", в розмірі 2,681 млрд грн на рік.
Крім того, відсутність лічильників не дозволяє реалізувати плани по 100% комерційного обліку природного газу, що використовується в домогосподарствах.
З посиланням на дані Асоціації газового ринку в документі також наголошується значна розбіжність між середньою нормою споживання газу на одну людину в місяць за показниками загальнобудинкових лічильників газу і нормою, встановленою постановою №203.
Як писало DT.UA, тема підвищення цін газу як для промислового виробника, так і для населення є перманентною. На ній спекулюють і заробляють усі без винятку: і ті, хто підвищує ціни, і ті, хто критикує таке рішення. А ось страждає від цього споживач - собівартість видобутку газу - 2,5 тис. грн за тисячу кубометрів, платимо майже 7 тис. грн.
Дмитро Вовк, екс-голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, заявив, що приведення цін на газ для населення до ринкового рівня призведе до їх збільшення на 60-70%.