Міністерство економічного розвитку і торгівлі призупинило своє розпорядження про внесення змін до статуту НАК "Нафтогазу України", якими забрав у НАК управління оператором ГТС компанією "Укртрансгаз".
Про це повідомив глава МЕРТ, перший-віце-прем'єр Степан Кубів на погоджувальній раді у Верховній Раді в понеділок, 19 вересня.
"Я готовий визнати, що при прийнятті рішення ми не провели належних консультацій – це технічний і, в деякій мірі, політичний момент. У зв'язку з цим рішення мною, як міністром, призупинено", - заявив Кубів, разом з тим назвавши його "по суті, правильним".
Наприкінці минулого тижня ЗМІ стало відомо про те, що МЕРТ без відома керівництва "Нафтогазу" вніс зміни в статут держхолдингу, перебравши на себе управління "Укртрансгазом" і контроль над держзакупівлями оператора ГТС. Розпорядження були підписані Кубівим.
Також Кубів анонсував сьогодні вдень нараду у прем'єр-міністра Володимира Гройсмана "за участю всіх зацікавлених сторін", на якому "ми будемо обговорювати наші дії по суті і по формі".
Кубів пояснив перепідпорядкування "Укртрансгазу" тим, що це нібито необхідно для реформи "Нафтогазу" (його поділу на види діяльності), а також "з метою нормалізації розрахунків між НАКом і "Укртрансгазом". "Але я хочу підкреслити, що ми підемо шляхом створення незалежного управління в "Нафтогазі" та інших компаніях, пов'язаних з видобутком і транспортуванням газу", - сказав він.
Несподіване і не афішоване рішення МЕРТ викликало стурбованість у ЄБРР - одного з ключових інвесторів і кредиторів України, який наразі намагається розібратися в ситуації. "Якщо наші побоювання підтвердяться, то це дуже серйозна подія", – сказав старший радник банку Антон Усов.
В самому "Нафтогазі" також вказали на деякі серйозні побоювання з приводу цього рішення: "Цей крок, який був зроблений Міністерством економіки, повністю суперечить плану по розподілу функцій НАК і є великим порушенням цього плану... Найбільший і найстрашніший наслідок, який ми можемо отримати, це відмова Стокгольмського арбітражу від розгляду по транзитномій справі проти "Газпрому", - заявив глава компанії Андрій Коболєв.
"Нафтогаз України" об'єднує найбільші нафтогазовидобувні підприємства країни. Холдинг є монополістом з транзиту і зберігання природного газу в підземних сховищах, а також з транспортування нафти трубопровідним транспортом по території країни.
МЕРТ належить 100% акцій НАК "Нафтогаз України". У свою чергу "Нафтогаз" є 100%-вим власником акцій "Укртрансгазу".
Детальніше про можливі наслідки рішення МЕРТ, а також про перспективи української ГТС читайте в інетрвью з головою "Нафтогазу" Андрієм Коболевым в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".