Меркель підтримала якнайшвидше продовження договору про транзит газу через Україну

Відео
Поділитися
Київ хоче отримати чіткі гарантії збереження транзиту після добудови «ПП-2» вже зараз, а не обіцянки ввести санкції і запустити транзит водню у майбутньому.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що Берлін зацікавлений у якнайшвидшому продовженні договору про транзит газу через територію України на тлі завершення будівництва російського газопроводу «Північний потік-2».

«Я говорила про це з російським президентом: ми хочемо якомога швидше продовжити договір, який діє до 2024 року. Ми будемо говорити про це в Європі, із залученими компаніями», - наголосила вона під час спільної пресконференції із президентом України Володимиром Зеленським.

На думку канцлерки, гарантувати збереження транзиту повинні уповноважений спецпредставник Німеччини , а також дамоклів меч санкцій, які можуть запровадити в разі порушення Росією умов транзиту. Німеччина «виступає за запровадження» відповідних санкцій, нагадала Ангела Меркель.

Крім того, уповноважений Німеччини з питань транзиту вже розпочав відповідні переговори, додала канцлерка ФРН.

Своєю чергою Володимир Зеленський наголосив на тому, що Україна не говоритиме про російську трубу як про економічне питання, оскільки цей газопровід «є зброєю» і використовуватиметься для дестабілізації ситуації як в Україні, так і в Європі.

«Я вважаю, що це зброя. Не помічати, що це зброя, це небезпечна зброя не тільки для України, а й для всієї Європи, мені здається неправильно. Говорити про «Північний потік-2» як про економіку Україна точно не буде. Я вважаю, що це настільки небезпечно, що навіть зараз, коли «Північний потік-2» недобудовний, ми з вами бачимо, хто контролює газові ціни в Європі. Тому це питання політичне і безпекове», - підкреслив Зеленський.

У відповідь Ангела Меркель стала на захист угоди Берліна і Вашингтона, за якою Сполучені Штати не вводять санкції і дозволяють добудувати газопровід. На її думку, угода була безальтернативною і «накладає на Німеччину ще більше зобов’язань».

««Північний потік-2» – не є російсько-німецьким проєктом, оскільки у його будівництві беруть участь фірми з Нідерландів, з Франції. Це європейський, європейсько-російський проєкт. Він підлягає європейському праву, Третьому енергетичному пакету тому у його регулюванні ми не зовсім вільні. Ми не вели ці переговори з німецького боку, але з європейського боку ми це підтримували», - додала канцлерка.

Вона також вдалася до улюбленої теми зеленого переходу і відмови від викидів, запевняючи, що вже невдовзі газ буде взагалі непотрібен Німеччині. Питання про те, навіщо ж тоді Німеччина обстоює будівництво «непотребу», знову залишилося без відповіді.

Президент України нагадав, що від запуску газопроводу найбільше постраждає саме наша країна. Тож Київ хотів би отримати чіткі гарантії збереження транзиту вже зараз.

«Ми дійсно обговорювали продовження транзиту після 2024 року, але я вважаю, що це дуже загальні речі. Зелений перехід України потребує дуже великих грошей і великого терміну. Тому я і хочу зрозуміти, що може отримати і що може втрати наша держава після того, як закінчиться договір 2024 року, і хто дає конкретні гарантії Україні», - відповів голова держави.

Обидва лідери погодилися із тим, що неможна змішувати питання транзиту водню через українську транспортну систему, та питанні пролонгації газового транзиту: перше лежить у царині майбутнього, а друге є нагальним.

«Важливо, щоб Україна залишилася транзитною країною. І важливо, щоб цей договір був продовжений», - підкреслила Меркель.

«Питання транзиту водню - це про перспективу. «Північний потік-2» – це не про перспективу. Це така небезпечна річ сьогодні», - підтримав її Зеленський.

Попри те, що газопровід добудований на 99%, прем'єр-міністр Денис Шмигаль і голова Офісу президента України Андрій Єрмак тільки 13 серпня підписали документи про створення робочої групи з нейтралізації загроз національній безпеці, пов'язаних з майбутнім запуском газопроводу «Північний потік-2».

Наприкінці липня США і Німеччина досягли угоди щодо газопроводу «Північний потік-2». Сполучені Штати не зупинятимуть добудову російського проєкту. У травні Вашингтон відмовився вводити санкції проти оператора газопроводу Nord Stream 2 AG і його директора Маттіаса Варніга.

Серед компенсацій, запропонованих Україні за неперешкоджання добудові і запуску газопроводу: продовження контракту на транзит газу; 1 млрд доларів інвестицій у відновлювану енергетику країни (збитки в разі припинення транзиту - 2 млрд щорічно); використання української ГТС для транзиту зеленого водню. Німеччина і США також декларують готовність ініціювати нові санкції проти Росії, якщо після запуску «СП-2» Кремль спробує залишити Україну без транзиту.

Тим часом Київ ініціював консультації з Єврокомісією і Німеччиною щодо «Північного потоку-2». Україна скептично ставиться до обіцянок, продовжуючи вимагати конкретних гарантій на найближчі роки, і домагатися зупинки геополітичного проєкту Кремля.

Більше про газову політику Берліна читайте читайте в інтерв'ю Тетяни Силіної із пані послом Німеччини Анкою Фельдгузен «Усі бояться бути з Росією в прямій війні» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі