Майже половина добросовісного українського бізнесу страждає від податкового свавілля — бізнес-омбудсмен

Поділитися
Майже половина добросовісного українського бізнесу страждає від податкового свавілля — бізнес-омбудсмен © depositphotos/stokkete
У грудні минулого року бізнес-омбудсмен з власної ініціативи розпочав розслідувати проблему.

Свіжий звіт Ради бізнес-омбудсмена виявив в Україні надзвичайно тривожну тенденцію: наприкінці минулого року проблеми з Податковою службою мало близько половини добросовісного українського бізнесу. Відбулося це через настільки масові блокування податкових накладних, що в ситуацію був змушений втрутився бізнес-омбудсмен, пише Віктор Конєв в матеріалі - «Блокування податкових накладних: стрілянина з гармат по горобцях».

Блокування податкових накладних, яке паралізувало бізнес, стало наслідком недосконалого алгоритму системи, яка працює в автоматичному режимі. Але критерії автоматичної системи встановлювали цілком конкретні люди, які посилили їх настільки, що автоматичні блокування стали масовими.

А щоб розблокувати лише одну накладну, треба подати кілька десятків документів. Причому, нечіткі, узагальнені та формальні причини відмов вказують на бажання податківців розв'язувати питання саме в «ручному» режимі.

«Враховуючи, що рішення про розблокування приймається не системою, а живими людьми в ручному режимі, тут уже й корупцією відгонить», - йдеться в матеріалі.

У грудні минулого року бізнес-омбудсмен з власної ініціативи розпочав розслідувати проблему.

«Ми в четвертому кварталі 2022 року бачили впровадження… фіскальних змін, які вдарили майже по половині українського бізнесу, зокрема, по законослухняній його більшості», — заявив бізнес-омбудсмен Роман Ващук.

Попередні висновки Рада бізнес-омбудсмена вже оприлюднила, тому що ситуація невідкладна, адже вже пів року бізнес, по суті, працює в режимі податкової перевірки, що не припиняється.

І, як наголошує Роман Ващук, ще до оприлюднення остаточних висновків стало зрозуміло, що припинити знущання з бізнесу це завдання саме для української влади.

Адже до ситуації призвели:

  • Зміни в законодавство, зокрема в постанову КМУ №1165, які спричинили непередбачувані та непрогнозовані державою результати, — бізнес відтепер змушений подавати великий обсяг податкової документації.
  • Незрозумілий поспіх зі зміною алгоритмів роботи СМКОР. Алгоритми СМКОР також самі по собі недостатньо точні, що призводить до зупинки податкових документів добросовісного бізнесу. Подача одного пакета документів займає невиправдано багато часу.
  • Від моменту запуску системи СМКОР джерелом проблем є відсутність належного обґрунтування рішень податковим органом (зокрема причин блокування накладних, включення до переліку ризикових платників тощо). Бізнес змушений витрачати час на з'ясування обставин справи.
  • Держава наповнює бюджет за рахунок обігових коштів підприємств. Покупець товару/послуги не має права на податковий кредит, допоки накладну не зареєстровано, а держава не відшкодовує за це економічні витрати.

Нагадаємо, раніше економіст Борис Кушнірук вказав на бездіяльність комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики, яка призводить до стагнації малого і середнього бізнесу. 

Аналогічної позиції дотримується і військовий журналіст Юрій Бутусов, який прямо звинуватив керівництво парламентського податкового комітету в корупції через блокування податкових накладних. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі