МАГАТЕ опублікувало звіт за підсумками візиту на Запорізьку АЕС

Доповнено
Поділитися
Агентство закликає до негайних консультацій щодо створення зони демілітаризації навколо станції.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікувало звіт щодо місії на захоплену росіянами Запорізьку АЕС.

Відвідавши станцію, інспектори дійшли висновку, що ситуація з безпекою на ЗАЕС є безпрецедентною. Обстріл станції загрожують її фізичній цілісності, порушення якої може призвести до ризику «ядерного інциденту» наслідки якого будуть відчутні як в Україні, так і за її межами.

«Нинішня ситуація неприйнятна, і найкращою дією для забезпечення безпеки ядерних об'єктів України та її населення було б припинення цього збройного конфлікту зараз», -  наголошується у звіті.

У звіті немає інформації, хто саме веде вогонь по станції, натомість у документі наголошується на «необхідності згоди всіх сторін» припинити вогонь.

Попри те, що обстріл території ЗАЕС не призвів до аварійної ситуації, а експерти не знайшли жодних ознак, які б викликали занепокоєння щодо розповсюдження ядерного палива, загроза ядерній безпеці через обстріли зберігається.

«МАГАТЕ рекомендує негайно припинити обстріл території та її околиць, щоб уникнути подальшого пошкодження станції та пов'язаних з нею об'єктів заради безпеки персоналу та підтримки фізичної недоторканності», - йдеться у звіті.

З огляду на це, експерти вважають необхідним постійну присутність МАГАТЕ на станції та негайні консультації щодо створення охоронної зони ядерної безпеки.

«МАГАТЕ готове негайно розпочати консультації щодо термінового створення такої зони ядерної безпеки та захисту на ЗАЕС», – наголошується у документі.

Залишаючись на станції, інспектори проводитимуть детальну та безперервну роботу з оцінки пошкоджень об'єктів АЕС, визначення працездатності основних та резервних систем охорони та безпеки, оцінювання умови праці персоналу.

Експерти мають конкретний і докладний технічний план надання допомоги і вже почали постачати обладнання на Запорізьку АЕС.

«Присутність на ЗАЕС допоможе у стабілізації ситуації та має дозволити МАГАТЕ уважно стежити за ситуацією на майданчику та отримувати пряму, швидку та надійну інформацію», - роз’яснюють фахівці.

Окрему увагу у звіті приділено присутності російських військових, техніки та обладнання в різних місцях на ЗАЕС. Кілька військових вантажівок експерти помітили на першому поверсі турбінних залів двох енергоблоків. Також члени місії бачили експертну групу «Росатому», яка нібито надавала консультації українським атомникам.

«Команда спостерігала (…) кілька військових вантажівок на першому поверсі машинних залів енергоблоків №1 і №2, а також військових автомобілів під естакадою, що з'єднує енергоблоки», – йдеться у звіті.

У звіті наголошується на мужності та професійності українських фахівців.

«Персонал станції підтримує роботу та працездатність усіх систем безпеки ЗАЕС у штатному режимі, але йому доводиться працювати за дуже складних умов, коли на станції присутні російські військові та представники «Росатому»», - зазначають фахівці.

Експерти наголошують, що для безпечної роботи АЕС потрібно прибрати транспортні засоби, що можуть заважати роботі систем ядерної безпеки.

Міжнародне агентство з атомної енергії закликало створити зону безпеки навколо Запорізької АЕС, заявивши, що його експерти виявили на ній значні пошкодження. Проте Росія виступає проти.

Що задумав Кремль і як йому протидіяти, пояснює Михайло Гончар у статті «Війна в Європі: ядерний сценарій Кремля і що робити Україні».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі