Білорусь розраховує на скасування з 1 січня 2014 року справляння з республіки мита за експорт нафтопродуктів (в тому числі до України) з російської нафти, в іншому випадку Мінську буде не по силам подальша участь у Митному союзі.
Про це заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко на прес-конференції для російських ЗМІ у Мінську у п'ятницю, 11 жовтня.
"Путін обіцяв, що з 1 січня 2014 року усуваємо (у Митному союзі - ред.) всі вилучення і обмеження у торгівлі, - заявив Лукашенко. - В іншому випадку ми Митний союз не потягнемо, якщо не будемо бачити від нього економічного ефекту".
За оцінкою Лукашенка, Білорусь щорічно перераховує до бюджету Росії близько $ 4 млрд мита від експорту за межі МС вироблених з російської нафти нафтопродуктів.
Якщо б ці гроші залишалися у бюджеті Білорусі, то "ми б уже Емірати тут могли побудувати", заявив Лукашенко.
Президент підкреслив, що від усунення вилучень і обмежень у взаємній торгівлі виграли б не тільки Білорусь і РФ, але й їхній партнер з МС Казахстан.
- Зовнішня торгівля МС впала в січні-липні на 1,1%, взаємна - на 6,9%
- Однією з причин краху економіки Білорусі став вступ до Митного союзу
Як відомо, Білорусь і РФ у грудні 2010 року підписали міжурядову угоду про порядок сплати та зарахування вивізних митних зборів при вивезенні з території республіки за межі Митного союзу нафти сирої та окремих категорій товарів, вироблених з нафти. Згідно з документом, республіка повністю уніфікувала ставки експортних мит на нафту і нафтопродукти до російського рівня. Згідно з цією угодою, Білорусь перераховує до бюджету РФ весь обсяг експортних мит на нафтопродукти, одержані з російської нафти. Експортні мита на нафтопродукти, вироблені з нафти, що походить з третіх країн, надходять до білоруського бюджету.
Зокрема, у 2012 році Білорусь перерахувала до бюджету Росії $ 3,8 млрд вивізних митних зборів на нафтопродукти, одержані з російської нафти, проти $ 3,07 млрд в 2011 році.
Зазначимо, що частка імпорту нафтопродуктів з Білорусі в Україні становить 36% з 4267 тис. тонн за підсумками першого півріччя 2013 року. У цьому плані Білорусь для України є найбільшим постачальником палива.
Згідно з останніми даними, експорт Білорусі до третіх країни впав на 37% за підсумками семи місяців 2013 року, тоді як імпорт зріс на 13,6%. При цьому взаємна торгівля в рамках Митного союзу між Росією та Білоруссю зменшилася на 12,9%. !zn
Читайте також:
Білорусь має намір отримати торговельну вигоду від асоціацію України з ЄС
Путін вірить, що угоду Україна-ЄС не вплине на відносини з Росією в політичній сфері