Спеціальний комітет кредиторів відкидає звинувачення міністра фінансів України Наталії Яресько відмову допомогти країні у реструктуризації боргу і знову просить почати переговори якомога швидше, без попередніх умов з націленістю на рішення, повідомляється в заяві комітету в п'ятницю.
"Комітет настійно закликає міністра Яресько приєднатися до важливої зустрічі у Вашингтоні наступного тижня", - йдеться в документі.
Очікувана зустріч представників Мінфіну України, кредиторів і МВФ запланована на 30 червня у Вашингтоні. Як пояснила раніше Яресько, вона не поїде на цю зустріч, бо це будуть не переговори, а технічна зустріч, і Україну буде представляти урядовий уповноважений з держборгом Віталій Лісовенко.
Кредитори також нагадують, що направили 9 травня Мінфіну свою пропозицію про реструктуризацію, яка, на думку комітету, відповідає всім критеріям МВФ. У заяві наголошується, що приватні кредитори пропонують майже $ 16 млрд економії платежів для України за рахунок повної відмови від виплати основного боргу до 2019 року, тоді як МВФ в період між 2015 і 2018 роками буде погашено $ 4,4 млрд, а до 2020 року - в загальній складності $ 8,1 млрд.
Раніше в п'ятницю Яресько у зверненні до громадян України заявила, що власники суверенних комерційних зовнішніх зобов'язань України, представлені спеціальним комітетом кредиторів, досі відмовляються внести свій внесок у відновлення країни.
"Незважаючи на складність нашої ситуації, вони три місяці відмовлялися проводити предметні переговори про умови боргового операції, відповідні трьом цільовим показникам, які встановлені програмою МВФ і які необхідно досягти для того, щоб боргове навантаження на Україну не була надмірною", - наголошується у зверненні на сайті Мінфіну.
Яресько вказувала, що приватні кредитори запропонували використовувати на погашення зовнішнього боргу валютні резерви країни з тим, щоб уникнути будь-яких фінансових втрат у нинішній ситуації, проте це неприйнятно.
За її словами, незважаючи на це, уряд України шукає можливості для інтенсифікації переговорів зі спеціальним комітетом кредиторів і прагне знайти рішення, яке буде задовольняти всі сторони, забезпечить вирішення проблеми неприйнятного боргового тягаря і допоможе відновити економічне зростання. В іншому випадку Мінфін, який наполягає на списання частини боргу і відсотків, змушений буде скористатися правом призупинити виплати за зовнішнім комерційним боргами, попередила Яресько.
Як повідомлялося, напередодні інвестбанк Goldman Sachs висловив думку, що уряд України може вже в липні скористатися наданим йому парламентом правом призупинити виплати за зовнішнім комерційним боргами і допустити дефолт по виплаті купонного доходу за єврооблігаціями 24 липня. Яресько пізніше, коментуючи це повідомлення, сказала, що "це теоретично можливо".
Як повідомлялося, МВФ виділяє Україні $ 17 млрд і при цьому вимагає знизити протягом 4 років платежі за її боргами на $ 15,3 млрд, позначивши допустимі, на його погляд, критерії боргового навантаження країни. Україна повинна знизити борг до 71% ВВП до 2020 року і забезпечити, щоб навантаження по обслуговуванню цього боргу щорічно, починаючи з 2019 року, не перевищувала в середньому 10% ВВП.
Після трьох місяців безрезультатних переговорів Мінфін 19 червня направив оновлені пропозиції кредиторам, які базуються на погіршеному макропрогнозі 2015 року і в які включена можливість випуску "інструментів відновлення зростання", що компенсують втрати кредиторів від запропонованого Україною списання боргу у разі, якщо економіка країни буде відновлюватися швидше прогнозу.