Країни ЄС назвали "Північний потік-2" геополітичною загрозою

Поділитися
Країни ЄС назвали В Євросоюзі відмовляються від будівництва "Північного потоку" © neurope.eu
У разі будівництва газопроводу, може постраждати маршрут через Україну.

Дев'ять країн Євросоюзу направили колективний лист голові Європейської комісії Жан-Клоду Юнкеру з проханням заморозити проект будівництва газопроводу "Північний потік-2", який просуває Росія, передає Reuters.

Лист підписали прем'єр-міністри Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Польщі, Словаччини, Румунії та президент Литви. За словами двох джерел, пізніше підписала документ і Хорватія.

У листі йдеться, що "Північний потік-2" викличе "потенційно дестабілізуючі геополітичні наслідки" і він "може представляти певні ризики для енергетичної безпеки Центральної та Східної Європи".

Автори документа уточнюють, що розширення газопроводу "надасть сильний вплив на розвиток газового ринку і схему газового транзиту в регіоні, причому особливо на транзитний маршрут через Україну".

"Проект суттєво вплине на розвиток ринку газу і модель транзиту газу в регіоні, в першу чергу на транзитний маршрут через територію України", – уточнили автори листа, датованого 7 березня.

В Єврокомісії агентству заявили, що можуть підтвердити отримання цього документа.

Раніше повідомлялося, що Єврокомісія оцінить "Північний потік-2" з точки зору політики та економіки, а не тільки права.

Читайте також: Єврокомісія має намір построїти "Газпром" — по зонах

У вересні 2015 року "Газпром" і європейські енергоконцерни домовилися про будівництво "Північного потоку 2" вартістю 9,9 млрд євро. Нові нитки газопроводу повинні будуть транспортувати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини і далі в ЄС по дну Балтики. Запустити газопровід планується в 2019 році.

Серед акціонерів "Північного потоку-2", крім російського "Газпрому", також німецька BASF, італійська E. ON, французька ENGIE, австрійська OMV і британсько-голландська Royal Dutch Shell.

У листопаді 2015 року віце-президент Єврокомісії з Енергетичного союзу Марош Шефчович заявив, що будівництво газопроводу "Північний потік-2" не лежить у сфері інтересів Євросоюзу. "Євросоюз буде підтримувати тільки ті проекти, які не суперечать основним принципам Енергетичного союзу", - сказав він.

Тоді ж стало відомо про те, що Єврокомісія піддасть ретельній перевірці проект газопроводу "Північний потік-2", який викликав гостру критику. Зокрема, ЄК має намір провести перевірку того, наскільки угоду "Газпрому" із країнами ЄС відповідає цілям енергетичної політики Євросоюзу і правових норм, які регулюють конкуренцію.

У лютому 2016 року Україна подала позов щодо "Північного потоку-2" в секретаріат Енергетичного співтовариства, який був переданий на розгляд в ЄК.

Глава уряду України Арсеній Яценюк зазначив, що разом з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо вони "дали чіткий сигнал усім нашим європейським партнерам і світовій спільноті, що цей проект повинен бути не просто переглянутий, а фактично припинений".

Ряд країн-членів ЄС також різко виступили проти будівництва "Північного потоку-2".

Офіційною позицією Брюсселя залишається пріоритет зниження енергетичної залежності ЄС від РФ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі