Словаччина, Угорщина, Румунія і Болгарія узгодили основні положення меморандуму з будівництва газопроводу Eastring, що ці ж країни запропонували в якості альтернативи російському "Південному потоку" у листопаді 2014 року.
Як повідомляє словацьке видання Aktuality з посиланням на прес-секретаря проекту Eastring Вахрама Чугуряна, ключові моменти майбутнього документа вже погоджено і він буде підписаний найближчим часом.
Презентація газопроводу Eastring пройшла в листопаді минулого року, за три до офіційної відмови Росії від "Південного потоку". Тоді він був представлений як альтернатива "Південному потоку", по-перше, тому що на тлі зростання напруженості між ЄС і Росією "потік" зробив ряд країн Європи більш залежними від Росії, ніж вони були.
По-друге, за офіційною версією, тому що він повністю проходив би в обхід Україні, що обесценивало б її роль як країну-транзитера і було розцінено Євросоюзом на тлі відмови від транзиту через Україну як тиск, а також як наступ на принципи чесної конкуренції.
За задумом країн, трубопровід буде фактично універсальний: джерелами газових поставок по "Істрингу" стане як Західна Європа, так і Росія, Азербайджан, Ірак, Іран і Кіпр. Трудопровод з'єднає Західну Європу, Східну Європу і Балкани допомогою хабів на словацько-українському і болгарсько-турецькому кордонах.
У той же час, роль України як потенційної держави-транзитера в даному проекті, поки окреслена недостатньо ясно. На офіційному сайті проекту зазначається, що українські транзитні потужності можуть бути використані.
Фінансування Eastring буде вестися з трьох основних джерел. По-перше, це буде консорціум з компаній-учасниць в Словаччині, Болгарії, Румунії та Угорщини. Другим джерело фінансування ЄС, тому що цей проект знаходиться у відповідності з концепцією і Єврокомісії. Серед інших джерел фінансування може бути комерційний банк або Європейський інвестиційний банк.
Потужність газопроводу буде сягати від 20 млрд до 40 млрд кубометрів газу в рік. Протяжність трубопроводу, в залежності від проекту, буде сягати від 744 км до 1015 км.
Раніше глава "Газпрому" Олексій Міллер оголосив про зміну стратегії щодо поставок газу в Європу. Так, він заявив, що проект "Південний потік" тепер "закрито назавжди" через неконструктивну позицію Євросоюзу.
У той же час, він анонсував будівництво газопроводу "Турецький потік", який, якщо вірити загрозам РФ,"єдиним маршрутом", за допомогою якого Східна і Південна Європа зможе отримувати російський газ, тому що вже через кілька років транзит російського газу через Україну буде "зведений до нуля".