Видання ZN.UA вирішило розібратися, яка інформація дійсно може грати «на руку ворогу», та наскільки її розголошення може бути небезпечним. При цьому не йдеться про закупівлі озброєння та військової техніки — лише про цивільну продукцію. Про це у своєму матеріалі пише Володимир Даценко, проєктний менеджер Transparency International Ukraine, у статті «Що таємного в оборонних закупівлях, які не пов’язані зі зброєю?».
Справді чутливою може бути тільки інформація про виробника і місце поставки. Та й то у виняткових випадках. Адже росіяни не будуть бити ракетами по виробниках курячих яєць і рибних консервів, щоб зірвати контракт МОУ. Ці товари не є критичними для фронту, а на ринку можна швидко знайти альтернативи.
«Такий ризик можливий для виробників більш критичної продукції і там, де виробників на ринку не так багато. Наприклад, це може бути автотехніка для перевезення особового складу чи військової техніки. Де є лише 1-2 виробники і де існують реальні негативні наслідки для ЗСУ у випадку удару по виробництву», - зазначає автор.
Хоча щодо місця поставки теж багато суперечок. Але його завжди можна вказати не повністю, щоб не викрити конкретний пункт зберігання для ворога. Наприклад, зазначити лише область, район чи місто.
Відносно кількості військових, то загальна чисельність ЗСУ не є секретною інформацією. Про це відкрито говорить і сам міністр оборони. Але інформація про кількість військових у певному регіоні може бути чутливою.
«І якщо говорити про кількість консервів і яєць, то таку інформацію навряд чи може використати ворог. Але, наприклад, кількість продуктових комплектів, спальних мішків чи карематів може вказати на кількість отримувачів цих товарів.», - додав автор.
Тому на закупівлях Міноборони варто зберігати певну інформаційну зваженість. Але в більшості випадків дані про цивільні закупівлі МОУ ніяк не допоможуть ворогу.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.