В Україні увійшло в практику створення тіньових офісів від влади, які замикали на себе ключові рішення у сфері контрабанди. Такий офіс запрацював за каденції попереднього президента і координувався близьким соратником із його команди. Про це в інтерв'ю редакторці ZN.UA Юлії Москаленко заявив колишній перший заступник голови СБУ, який відповідав за боротьбу з корупцією, Віктор Трепак.
"Наразі, оскільки немає чіткої вертикалі, центр ухвалення рішень переходить від однієї групи впливу до іншої. Саме такий тіньовий офіс виконує функцію контрабандного регулятора, який визначає правила гри й до якого сходяться всі фінансові потоки. Із цього офісу координуються правоохоронні органи, які забезпечують «зелені коридори» для одних і створюють проблеми для інших учасників контрабандної діяльності. Гадаю, що НАБУ варто було б звернути увагу на діяльність такого «офісу-регулятора»", - пояснив Трепак.
Водночас, за його словами, є особливості реалізації контрабандних схем залежно від виду товару чи країни, з якої він імпортується чи до якої експортується.
"Взяти ту ж таки Туреччину. Тут так все організовано, що умови ввезення турецького товару визначаються одним суб’єктом, який диктує всім, хто хоче працювати в цьому напрямі, власні умови й правила. Під нього різними способами «заганяється» весь бізнес, який спеціалізується на постачанні турецького товару", - зазначив співрозмовник.
Якщо говорити про Україну, то в схемах сигаретної контрабанди вона здебільшого використовується як транзитний коридор.
"Після окупації Росією частини території Донецької та Луганської областей практикується схема, за якої, наприклад, сигарети можуть виробляти у звичайній донецькій квартирі чи будинку, потім легалізовувати на відповідному підприємстві Жовтих Вод чи Львівської області, а далі — через кордон «пускати» до Європи", - уточнив Трепак.
За його словами, в українських реаліях товарна контрабанда є одним із основних джерел і складових тіньової економіки. При цьому обсяг недоотриманих бюджетом коштів — колосальний. Контрабанда просто «вбиває» економіку і зумовлює постійне зростання споживчих цін.
Крім того, словами Трепака, контрабанда — це одне з основних джерел, із яких «годується» так звана політична еліта.
"Вона завжди була однією з основних статей нелегальних доходів правлячої верхівки, які йшли на особисте збагачення, формування «чорних» кас, фінансування особистих та партійних виборчих процесів, реалізацію різних політичних проєктів тощо", - сказав колишній перший заступник голови СБУ.
Він наголосив, що контрабанда — це джерело системної корупції, зокрема у правоохоронній системі та політиці.
"Системна товарна контрабанда є високоорганізованою діяльністю — це власне паралельна економіка. У системі контрабанди є ключові фігури, в інтересах яких вона здійснюється, та «мозкові центри», які вигадують контрабандні схеми, - зазначив Трепак. - Функціонують спеціалізовані групи осіб (так звані «мінімізатори», «оператори»), діяльність яких спрямована на організацію імпорту/експорту різноманітних товарів за найвигідніших для замовника таких послуг умов (уникнення оподаткування, приховування походження товарів, уникнення дозволів/квот тощо)".
Чи відбудеться засідання РНБО, присвячене боротьбі з контрабандою, саме сьогодні — ми з певністю сказати не можемо: колір кроля, якого щоразу ефектно дістає з циліндру президент, до останнього тримається в таємниці. Втім, за інформацією ZN.UA з джерел в ОП, форсована підготовка до такого засідання почалася 25 березня.
Чому проблема контрабанди зараз для РНБО не менш важлива ніж ковід і скупчення російських військ на нашому кордоні? Як працюють контрабандні хаби? Наскільки в темі й долі правоохоронці? Яких кроків можна чекати від Ради нацбезпеки? Хто може стати ціллю? Про це редакторка ZN.UA Юлія Москаленко поговорила з колишнім першим заступником голови СБУ Віктором Трепаком.