Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українських громадян переїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Громадяни, які надали прихисток переселенцям, можуть розраховувати на грошову компенсацію. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, що змінилося цього року.
Постановою Кабміну від 29 грудня 2023 р. № 1413 запроваджено одразу декілька важливих змін:
- Уточнено перелік ВПО, за розміщення яких надається компенсація. Це ВПО, які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ згідно з Переліком та ВПО, житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, про що внесено інформацію до Державного реєстру або подано документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування.
- Чітко визначено перелік осіб, за безоплатний прихисток яких компенсація не надається. У попередній редакції містилося формулювання, що компенсації не надається за розміщення членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу. При цьому практика правозастосування була доволі неоднозначна. Відтепер чітко визначено, що компенсації не надається за розміщення ВПО, з якими ти пов’язаний родинними відносинами, а саме: кровне споріднення або таке, яке засноване на шлюбі (чоловік, дружина, батько, мати, діти, онуки, зокрема повнолітні).
- Передбачено право уповноважених органів відвідувати місця розміщення ВПО з метою перевірки достовірності поданих відомостей.
- Встановлено суму компенсації за кожен людино-день - 14,77 грн.
- Оновлено форми звернення: повідомлення про безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні та заява особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат.
Нагадаємо, чи може працевлаштування бути причиною для скасування виплат ВПО. Зараз її можуть отримати не всі переселенці.