Українці, які змушені були через війну, яку розпочала Росія, переїхати в більш безпечні регіони, отримали статус внутрішньо переміщених осіб і право на допомогу від держави. Влітку цього року перелік категорій осіб, які мають право на цю допомогу, суттєво скоротили.
Фахівці «Право на захист» пояснили, чи може працевлаштування бути причиною для скасування виплат ВПО.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року, внутрішньо переміщеним особам призначається допомога з метою надання соціальної підтримки та стимулювання працевлаштування, якщо особа працездатного віку.
Важливо враховувати, що якщо ВПО, яка отримує допомогу, не сприяла своїй зайнятості протягом трьох місяців або не набула статусу безробітного протягом трьох місяців з дня призначення допомоги, виплати буде припинено після завершення тримісячного терміну.
Проте, важливо відзначити, що якщо внутрішньо переміщена особа працездатного віку проявляє активність у пошуку роботи, реєструється як фізична особа - підприємець, розпочинає власний бізнес, подає заяву для отримання допомоги на здобуття економічної самостійності/мікрогранту/гранту на створення або на розвиток власного бізнесу/ваучера на навчання та середньомісячний дохід якої протягом періоду, за який враховуються доходи, не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, допомога призначається на другий шестимісячний період без додаткового звернення.
Тобто, якщо ВПО працевлаштується (зареєструється як ФОП тощо) це не буде підставою для припинення виплати державної допомоги.
Нагадаємо, хто може продовжити отримання допомоги ще один шестимісячний період, тобто з 1 лютого 2024 по 31 липня 2024. Відповідно до змін, запроваджених постановою Кабміну №709 від 11.07.2023 р, всі отримувачі допомоги на проживання ВПО були умовно поділені на дві групи.