Компенсація за невикористану відпустку: як і хто може її отримати

Поділитися
Компенсація за невикористану відпустку: як і хто може її отримати © НБУ / Flickr
Є два варіанти надання компенсації.

Навіть під час війни, яку розпочала Росія, українці можуть піти у відпустку. Але бувають випадки, коли працівник з тих чи інших причин не скористався чи не захотів скористатися таким правом. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» нагадали, як та за яких умов можна отримати компенсацію за невикористані відпустки.

Трудове законодавство передбачає два варіанти надання компенсації за невикористані відпустки:

  • виплата компенсації при звільненні працівника;
  • компенсація за бажанням працівника, який продовжує роботу.

Компенсація при звільненні працівника

Відповідно до ч. 1 ст. 83 Кодексу законів про працю та ч. 1 ст. 24 Закону «Про відпустки» у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.

Також при звільненні виплачується окрім компенсації за основну щорічну відпустку виплачується й грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку працівникам, які:

  • мають дітей або
  • мають повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю такі кошти роботодавець зобов'язаний виплатити працівникові в день звільнення.

Не виплачують грошову компенсацію за навчальні, творчі, «чорнобильські» відпустки та відпустки для підготовки й участі у змаганнях.

Виплата компенсації за бажанням працівника

Відповідно до ч. 3 ст. 83 Кодексу законів про працю та ч. 3 ст. 24 Закону «Про відпустки» за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. Але за умови, що тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Наприклад, працівниця має право на щорічну відпустку тривалістю 24 календарні дні та на додаткову, тривалістю 10 календарних днів, у зв'язку з тим, що має двох дітей до 15 р. Всього - 34 дні відпустки. За її бажанням вона може взяти 14 днів основної відпустки та 10 днів додаткової, а за решту 10 днів основної відпустки попросити про виплату грошової компенсації. Важливо, щоб 24 календарні дні на рік вона використала.

Компенсувати працюючому працівнику можна лише щорічну відпустку. Тобто, якщо ця ж працівниця використає 24 дні щорічної відпустки, то компенсувати їй 10 днів «дитячої» відпустки можна буде лише у разі звільнення.

Як отримати компенсацію за невикористану відпустку

Написати заяву на ім'я роботодавця із проханням надати компенсацію за певну кількість днів невикористаної відпустки за календарний рік. Компенсацію можна отримати тільки тоді, коли працівник вже «відгуляв» 24 дні відпустки або одночасно з виплатою відпускних за 24 календарних дні відпустки, яка здійснюється до його виходу у відпустку.

Хто не може отримати компенсацію за невикористану відпустку

Відповідно до ч. 4 ст. 83 Кодексу законів про працю та ч. 4 ст. 24 Закону «Про відпустки» працівникам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, що не була одержана за життя, виплачується членам сім’ї такого працівника, а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.

У Україні трудові відносини між працівником та роботодавцем регулюються відповідним законодавством. Для працівників, які мають дітей та працюють офіційно, Кодексом законів про працю передбачені певні соціальні гарантії. Нагадаємо, які відпустки можуть отримати вагітні та особи з дітьми.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі