Коли НБУ відпустить курс долара: думка експерта

Поділитися
Коли НБУ відпустить курс долара: думка експерта © unsplash/sharonmccutcheon
Зараз немає підстав для змін режиму курсу.

В Україні від початку повномасштабної військової агресії РФ офіційний курс долара НБУ закріпив на рівні 36,56 грн. Але так триватиме не завжди. Заступника голови Національного банку України Юрій Гелетій розповів «24 каналу», коли Україна може повернутися до гнучкого курсу.

Коли повернеться плаваючий курс долара

Він підкреслив, що зараз змінювати режим курсу немає підстав. Фіксований курс відіграє поки що суттєву роль в економіці країни.

Гелетій зауважив, що до початку повномасштабного вторгнення плаваючий курс був пріоритетом. Втім у перспективі його намагатимуться повернути й надалі.

«Ми своїх планів не змінюємо та не приховуємо. Водночас ми завжди підкреслювали, що повернення до більш гнучкого курсоутворення відбудеться поступово, коли будуть створені належні передумови. Такий перехід, перш за все, не має створювати шоків для валютного ринку та інфляції, навпаки він має бути користю для економіки», – сказав експерт.

Які вимоги МВФ

Україна уклала меморандуму з МВФ та повинна розробити стратегію, яка визначатиме кроки з лібералізації валютних обмежень, повернення до більш гнучкого курсового режиму та до інфляційного таргетування. До кінця червня цього року це повинно відбутися.

«Якщо деталізувати, то пом’якшення, скасування валютних обмежень чи зміна режимів відбуватиметься поступово, без прив’язки до певних дат», – пояснив Гелетій.

Які можуть бути передумови до повернення плаваючого курсу

Передумовами до повернення гнучкого курсу є:

  • Зменшення чутливості валютного ринку до ситуативних чинників.
  • Покращення балансу на валютному ринку (співвідношення між попитом і пропозицією).
  • Пом’якшення низки валютних обмежень, зокрема, для мінімізації множинності валютних курсів, розширення допуску на валютний ринок учасників для здійснення бізнес-діяльності.
  • Забезпечення стійкого та близького до прогнозованої траєкторії зниження інфляції, яка, власне, повинна стати новим якорем для очікувань замість фіксованого курсу.
  • Одна із найважливіших – ефективність, дієвість облікової ставки як основного монетарного інструменту.

Раніше ми писали, чи варто купувати долари та яку ціну прогнозують експерти до кінця 2023 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі