Гривня продовжує дорожчати по відношенню долара та євро. Існуючі фактори свідчать про подальше укріплення гривні, але ситуація може швидко змінитися. Про те, чи варто наразі купувати валюту пише Фокус.
На думку експертів в наступні кілька місяців гривня на готівковому ринку буде наближатися до фіксованого офіційного курсу НБУ, який з липня 2022 року становить 36,57 UAH/USD. Для цього є кілька передумов:
- схвалення чотирирічного пакету фінансування МВФ для покриття критичних видатків;
- зменшення девальваційних очікувань населення;
- зниження привабливості валютних вкладів внаслідок зростання вимог щодо резервування під них;
- зростання привабливості ОВДП.
Однак у збереженні цього тренду до кінця 2023 року опитані експерти не впевнені. Більш того, деякі з них навіть прогнозують корекцію фіксованого курсу НБУ в бік ослаблення нацвалюти.
Оскільки потреба в валюті залишається високою - протягом зими НБУ продавав щотижня в середньому $700 млн, що було обумовлено стрімким зростанням імпорту товарів.
В групі ICU очікують, що НБУ зберігатиме поточний фіксований курс гривні до долара США до кінця третього кварталу 2023 року, а потім може послабити його на 10% [орієнтовно до 40,23 UAH/USD]. На остаточне рішення Нацбанку впливатимуть очікувані у 2024 році обсяги міжнародної фінансової допомоги. Адже саме її надходження у значних об’ємах зимою 2023-го допомогло утримати ситуацію на валютному ринку.
Відповідно до рівня офіційного фіксованого курсу НБУ підтягнуться й готівкові курси. Так, за прогнозами Антона Курінного, дилера департаменту глобальних ринків ОТП Банку на кінець року офіційний курс НБУ становитиме близько 40-42 UAH/USD, а готівковий – орієнтовно 42-44 UAH/USD. Тобто, фактично ситуація на валютному ринку може повернутися до стану осені-зими 2022 року.