Міністерство доходів і зборів дезінформує главу уряду Миколи Азарова з приводу справжніх причин зриву плану зі збору акцизу з нафтопродуктів.
Це випливає з пояснювальної записки Міністерства доходів і зборів України про невиконання плану по надходженню акцизного збору c нафтопродуктів та заходи щодо виправлення даної ситуації, що опинилася в розпорядженні ZN.UA. Документ на ім'я Миколи Азарова підписаний главою відомства Олександром Клименко.
Так, за 7 місяців 2013 р. виконання завдань зі збору акцизу з нафтопродуктів було забезпечено на 76% від плану, до спеціального фонду Державного бюджету надійшло 6415 млн грн. Зокрема, серед основних факторів, які призвели до зниження бюджетних надходжень, Міндоходів виділяє падіння виробництва та реалізації українськими нафтопереробними підприємствами ПРАТ ЛИНІК, ПАТ "Укртатнафта" і ДК "Укргазвидобування".
Як раніше повідомляло ZN.UA, на тлі різкого зниження збору акцизів у січні-липні 2013 р. (на 33% від рівня минулого року або на 2,22 млрд грн порівняно з аналогічним періодом 2012 р.) споживання бензину, за даними Міненерго за 7 місяців 2013 р., впало на 6,24%, дизпалива - на 3,57%. Урядові фахівці очікували, що падіння виробництва нафтопродуктів в Україні, про яке повідомляє у своїй записці Міндоходів, буде компенсовано імпортом. Однак за підсумками 7 місяців 2013 р., на тлі збільшення фізичних обсягів поставок нафтопродуктів за імпортом, надходження акцизу з імпорту знизилися на 25% порівняно з 2012 р.
У своїй записці прем'єр-міністру Міндоходів констатує, що без оподаткування на ринок надійшло близько 1 млн т нафтопродуктів.
"Аналіз показників на ринку нафтопродуктів вказує на наявність значного дисбалансу - обсяги споживання перевищують рівень наповнення ринку вироблених та імпортованих нафтопродуктів", - говориться в записці. - "Так, обсяги споживання бензинів дисбалансированы на 744 тис. т, дизпалива - на 232 тис. т".
Як пише міністерство, основною причиною дисбалансу є реалізація через АЗС палива сумнівної якості. Насамперед, на думку відомства Клименко, ситуація пояснюється великою нелегальної і неврахованої здобиччю, що становить близько 70 тис. т в місяць. Також, за даними міністерства, близько 50 тис. т нафтопродуктів в місяць переміщується в Україну з Російської Федерації через підземні трубопроводи. В сумі з ввезенням палива в "додатково оснащених баках автомобілів" розрахункова кількість незаконно ввезеного бензину за 7 місяців склала 710 тис. т.
У той же час, за даними ZN.UA, шуканий 1 млн т імпортних нафтопродуктів, з якого не були сплачені акцизні збори і ПДВ, у січні-липні 2013 р. був оформлений Державною митною службою за документами як для подальшого експорту та реекспорту. Однак згодом це паливо було розпродано всередині країни. Саме фіктивний експорт є головною причиною недонадходжень акцизного збору з нафтопродуктів в 2012-2013 рр ..
Як раніше повідомляло ZN.UA з посиланням на свій конфіденційне джерело в Міндоходів, в січні-липні 2013 р. державний бюджет України недоотримав близько 4,7 млрд податків з нафтопродуктів, з яких близько 2,22 млрд складає акцизний збір і 2,47 млрд - податок на додану вартість. В цілому надходження акцизного збору з нафтопродуктів впали у порівнянні з минулим роком на 33%. Очікується, що з урахуванням динаміки перших 7 місяців 2013 р. сумарні втрати податків з бензину і ДТ в 2013 р. перевищать 8 млрд грн.
Серія розслідувань, проведених ZN.UA, показує, що основною причиною зростаючої недоїмки паливних акцизів є поставки імпортних нафтопродуктів через систему митних ліцензійних складів компаній "Зовнітрансгаз", ПП "Фірма " Армада-Плюс" та ДП "Петрол-Форвардінг". Ці нафтопродукти оформлюються як транзитні або реекспортні, тобто без сплати акцизу і ПДВ, хоча реалізуються на внутрішньому ринку через компанію "Газ Україна-2020", що входить до неформальної групи компаній ВЕТЕК Сергія Курченко. "Газ Україна-2020" набуває нафтопродукти через систему підприємств, що володіють ознаками фіктивності, і формально не є імпортером даних нафтопродуктів. На численні звернення з даного питання зі сторони народних депутатів і журналістів Міндоходів і Генпрокуратура повідомили, що ознак контрабанди нафтопродуктів проведені ними перевірки не виявили.
Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Максима Горбенко "Ти Курченка бачиш? Ні? А він є!". !zn
Читайте також:
Клименко "не бачить" третини податків з нафтопродуктів
Обсяг переробки нафти в Україні знизився до рекордного за всі роки незалежності рівня