Тепер, у 2017 році, можна сказати, що все докорінно змінилося. Про це пише Bloomberg. Лі і його соратники досі грають помітну роль, але місцеві багатії у цілих секторах гокнонзької економіки поступово поступаються впливом корпораціям з материкового Китаю, особливо в сфері фінансів, нерухомості і телекомунікацій. У інших секторах вплив Китаю теж стає дедалі більше відчутним.
Гонконг тривалий час грав роль воріт в Китай і навпаки. В 90-х китайські державні компанії, які називали "червоні фішки", здобували капітал через Гонконг для розвитку китайської економіки. Тепер політичний вплив Пекіна на місто зростає, а разом з ним і економічне значення китайських корпорацій. 18% економіки Гонкоргу - це сфера фінансових послуг. Тому китайські компанії тут скрізь.
Якщо в 1997 році вони навіть не входили в десятку найбільших інвесторів у місті, тепер China Construction Bank Corp. і Haitong Securities Co. займають роль найбільшого спонсора на гонконзькому ринку, який лишається одним з найбільших у світі. За перші півроку 2017-го року китайські компанії отримали через IPO 5 мільярдів доларів, хоча в 1997-му вони змогли ледве отримати 3,4 мільярди за весь рік.
HNA Group розширює свою присутність в Гонконзі, витративши близько 3,5 мільярдів доларів за кілька останніх місяців на купівлю державної землі, на якій колись стояв аеропорт "Кайтак". Китайські девелопери, серед яких HNA Group і Logan Property Holdings Co. обійшли місцевих конкурентів у боротьбі за найдорожчу землю для забудови, яку уряд продав під житлові квартали цього року. Місцеві девелопери не отримали нічого. Гонконзькі забудовники, такі як Henderson Land Development Co. застрягли з реалізацією комерційної нерухомості.
Китайські фірми стають все більш помітники в ринку мобільного зв'язку. Компанія China Telecom Corp. планує почати надавати свої послуги в Гонконгу вже цього місяця. У сфері ЗМІ, китайський мільярдер Джек Ма з материкової частини країни придбав англомовлу газету South China Morning Post. Він не приховує наміру представляти погляд на Китай у виданні, який би був більше китайським, ніж Західним.
"Комуністична партія Китаю дуже зацікавлена в тому, щоб змінити ментальність людей у Гонконзі, які не дуже лояльні до ідеології і практик", - сказав професор Тінь Вай з Hong Kong Baptist University.
"Місцеві багатії, які тривалий час грали домінантну роль в економіці Гонконгу, втратять свої вигідні позиції, якщо не будуть співпрацювати з корпораціями з материка", - додав він.
Раніше видання The Economist писало, що Гонконг постав перед невизначеним майбутнім через 20 років після передачі Китаю. Занепад не можна назвати неминучим, але Гонконг стримує його політична ситуація. У нього немає перспективи стати незалежним, хоча захистити місцеві закони і інститути від втручання материкового Китаю варто. На економічному фронті його роль - зв'язкової ланки для Дельти зі світом, яка адаптується і оновлює зв'язки з урахуванням мінливих часів.