Карантин та погана погода: у НБУ пояснили значне падіння ВВП в I кварталі року

Поділитися
Економіка вже почала відновлюватися.

Падіння ВВП в I кварталі 2021 року відбулася під впливом карантинних обмежень та складних погодних умов.

Також на ВВП вплинуло посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках, повідомляє пресслужба НБУ.

"У I кварталі 2021 року реальний ВВП скоротився на 2,2% в річному вимірі, а в порівнянні з IV кварталом 2020 року знизився на 1,2% в сезонно скоригованому вимірі... Ослаблення економічного відновлення на початку року було очікуваним. На це вплинули карантин в січні та березні, складні погодні умови й конкуренції на окремих зовнішніх ринках", - говориться в повідомленні.

Падіння економіки України виявилося глибше оцінки Національного банку, опублікованій в інфляційному звіті за квітень 2021 року що пов'язано з погіршенням ряду показників реального сектора в березні та повільним відновленням сектора послуг на тлі карантину.

Скорочення експорту стало вагомим чинником спаду в промисловості, а складна ситуація у тваринництві - спаду в сільському господарстві. Витрати бюджету на дорожнє господарство стали однією з причин повернення показників будівництва в сторону падіння. Все це позначилося на результатах оптової торгівлі та транспорту.

Валова додана вартість в держуправлінні й оборони також повернулася в бік спаду через стриманих витрат бюджету на відповідні напрями.

Показники ряду секторів послуг, зокрема готельно-ресторанного бізнесу, адміністративного та допоміжного обслуговування незначно покращилися, але залишалися негативними. Бюджетне фінансування охорони здоров'я на тлі підвищення захворюваності COVID-19 на початку року вплинуло на зростання валової доданої вартості у сфері охорони здоров'я. Стабільна робота банківського сектора і стійкий попит на послуги сфери ІТ і фінансові послуги зумовили зростання показників у відповідних видах діяльності.

З II кварталу 2021 року в економіці спостерігається стійке відновлення. У квітні покращилися показники в роздрібній торгівлі, будівництві та промисловості. Оперативні дані зовнішньої торгівлі за квітень-травень свідчать про активізацію експорту, високі темпи зростання імпорту споживчих товарів і окремих товарів інвестиційного призначення.

Раніше повідомлялося, що Нацбанк звертає антикризові монетарні заходи на підтримку банків під час пандемії коронавірусу.

Згортання Нацбанком антикризових заходів - зокрема довгострокового рефінансування і процентного свопу, які припинять з 1 жовтня - не матиме негативних наслідків в умовах повернення економіки до стійкого зростання і стабілізації функціонування фінансових ринків.

За оцінками Національного банку, банківська система України знаходиться в високоліквідному стані. Для мінімізації ризиків та ретельного аналізу роботи банків в попередніх і нинішніх умовах, згортати підтримку будуть поступово.

Також повідомлялося, що після оподаткування прибуток платоспроможних українських банків за січень-травень поточного року склала 23,841 млрд гривень.

Показник на 17,7% менше, ніж був роком раніше, коли регулятор зафіксував 28,964 млрд гривень прибутку, повідомляє Національний банк України (НБУ).

Доходи банків за п'ять місяців поточного року склали 101,670 млрд гривень, а роком раніше - 109,534 млрд гривень. Негативний результат від переоцінки і операцій купівлі-продажу склав мінус 3,054 млрд гривень. У 2020 році за цією статтею банки зафіксували 16,974 млрд гривень прибутку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі