Кабмін хоче знизити єдиний тариф на електроенергію для побутових споживачів з 1,68 до 1,44 грн/кВт-год (з урахуванням ПДВ). Плюс, ввести з 1 жовтня товарно-фінансову модель спеціальних зобов'язань (ПСО) для населення замість діючої товарної моделі. Про це написала екс-міністр енергетики Ольга Буславец в Facebook.
"Перехід від товарного ПСО до товарно-фінансового - саме це передбачає розроблений проект. Якщо його приймуть, то постачальники універсальних послуг будуть купувати електричну енергію для поставок населенню на конкурентному ринку, а також - у НАЕК" Енергоатом "на спеціальних аукціонах за ціною, що склалася на РСВ три місяці тому ", - написала вона.
Середня ціна електроенергії, за даними ДП "Оператор ринку", за січень-червень цього року склала 1,33 грн/кВт.
При цьому зараз "НАЕК" Енергоатом "і" Укргідроенерго "продають електроенергію для потреб населення "Гарантуваному покупцеві" по 0,15 грн/кВт-год і 0,01 грн/кВт-год відповідно. Далі "ГарПоком" перепродує її постачальникам універсальних послуг (ПУП), і ПУП - населенню.
При існуючій моделі ПСО субсидування населення за допомогою компенсації різниці між ринковим тарифом та пільговою єдиною ціною е/е для побутових споживачів (1,68 грн/кВт-год з ПДВ), здійснюється за рахунок "Енергоатому" і "Укргідроенерго".
Як вважає екс-глава Міненерго, в разі переходу до товарно-фінансової моделі ПСО, "Енергоатом", "Укргідроенерго" та оператори систем розподілу (ОСР) будуть перераховувати кошти на компенсацію цінової різниці для населення безпосередньо електропостачальникам.
Тобто реалізація планів Кабміну містить в собі низку ризиків. По-перше, поява на ринку додаткового дефіциту коштів в розмірі 9,6 млрд грн, який буде покритий за допомогою відповідного підвищення тарифів на е/е для непобутових споживачів.
Крім того, додатковий ризик - загроза скорочення ремонтів в електромережах, а також поява каскаду дефолтів з боку ВСР і ПУП.
Нагадаємо, що з 1 серпня в Україні планувалося підвищити ціни на електроенергію для населення. Підвищення було пов'язано з рішенням Міністерства енергетики запустити нову модель спеціальних зобов'язань (ПСО) на даному ринку.
Однак підвищення тарифів було відкладено. На засіданні 28 липня уряд переніс підвищення цін на енергоспоживання з 1 серпня на 1 вересня цього року.