Кабінет міністрів на засіданні в середу прийняв постанову "Про внесення змін до порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами".
Цією постановою НАК "Нафтогаз України" надається право на розвідку і видобуток нафти і газу на шельфі Чорного моря без проведення аукціону, сказав на засіданні уряду міністр захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України Роман Абрамовський, пише Інтерфакс-Україна.
"Рішення дозволить наростити власний видобуток природного газу, створити робочі місця, наповнити як місцеві, так і державний бюджет України. Головне, що до розробки шельфу компанія зможе приступити відразу після прийняття нормативного акта і проходження процедури", - сказав Абрамовський.
У порівняльній таблиці до проєкту постанови вказується, що "НАК" Нафтогаз України "є єдиною компанією в Україні, яка має багаторічний досвід розробки шельфових родовищ газу і має в своєму розпорядженні необхідними фінансовими ресурсами для проведення 3D-сейсмічних досліджень.
Згідно з попередніми оцінками, перспективні ресурси шельфу Чорного моря становлять близько 1-2 трлн. куб. м газу і більше 1 трлн тонн нафти з газовим конденсатом, що може забезпечити Україну додаткової видобутком 10 млрд куб м природного газу на рік.
Раніше повідомлялося, що Туреччина знайшла ще одне газове родовище в Чорному морі, яке дозволить збільшити обсяг газових резервів ще на 85 млрд кубічних метрів. Туреччина планує почати видобуток газу з нового родовища вже до 2023 року.
Перше родовище газу дослідницьке судно "Фатіх" виявило в червні 2020 року. При цьому експерти відзначають, що Україна зможе почати видобуток газу в Чорному морі не раніше ніж через 10 років.
Розробка родовища в Чорному морі не може бути здійснена на звичайних для даного бізнесу умовах. Потрібні спрощені умови з урахуванням ризиків проекту, а значить для його реалізації необхідна воля Кабміну і відповідних міністерств. Про це в своїй статті пишуть Лана Зеркаль, радник голови правління "Нафтогаз України" і Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.
«Україна - не перша країна в світі, що зіштовхнулася з тим, що розвідка і подальша розробка морського шельфу в рамках« звичайного »типу організації бізнесу фактично неможливі. Або вкрай неефективні і будуть тривати занадто довго. Саме тому більшість країн, які починають активну розвідку шельфу з метою подальшої організації видобутку газу, роблять це через використання національних нафтогазових компаній. Часто створюють для таких проектів спеціальні спрощені умови видачі дозвільних документів і необхідних ліцензій. Норвегія, Китай, Туреччина, Румунія, Мексика - у всіх цих країнах на багатьох родовищах процес розвідки починали афілійовані з державою компанії. Як і перший, найбільш високоризиковий етап початку видобутку. Далі вже залучаються гіганти індустрії, здатні швидко масштабувати проекти видобутку і організовувати великі обсяги інвестицій», - йдеться в матеріалі.
Детальніше по темі в матеріалі "Морський ключ від енергетичної незалежності".