Цього року фінансування європейських технологічних компаній скоротиться майже наполовину, оскільки американські інвестори все частіше “залишають континент” на тлі глобального скорочення венчурних інвестицій. Про це пише FT.
Згідно зі щорічним звітом групи Atomico, очікується, що обсяг коштів, залучених технологічними стартапами в Європі, сягне близько $45 млрд у 2023 році. Це менше, ніж торік, коли цей показник становив $82 млрд.
Венчурні інвестиції впали в усьому світі після пандемії, оскільки зростання відсоткових ставок знижує вартість акцій публічних технологічних компаній і змушує інвесторів все більше зосереджуватися на отриманні прибутку.
Керівник аналітичного відділу Atomico Том Вехмайєр заявив, що інвестиції в європейські технологічні компанії залишаються на 18% вищими, ніж у 2020 році, тоді як в інших регіонах вони були нижчими порівняно з допандемічним рівнем.
"Європейське технологічне середовище зараз виглядає більш стабільним, ніж будь-коли з моменту пандемії. Ми бачимо, що це повертає визначеність, дещо більше передбачуваності та допомагає відновити довіру”, - додав він.
Однією з причин скорочення цього року стало зменшення фінансування з боку американських інвесторів.
В угодах за участю відносно розвинених європейських стартапів, які шукають фінансування на "стадії зростання", частка капіталу від американських інвесторів впала з 39% у 2021 році до 25% цього року. Так звані перехресні інвестори, багато з яких є американськими фондами, часто беруть участь в угодах на пізніх стадіях, але ця активність майже припинилася.
Згідно зі звітом Atomico, венчурні інвестиції в США продовжують переважати інвестиції в Європі. Китай і решта світу матимуть рівні, еквівалентні європейським.
Однією з яскравих тенденцій стало поширення масштабних угод із залучення коштів для компаній, що займаються штучним інтелектом. Європейські стартапи, такі як французький Mistral і німецький Aleph Alpha, залучають найбільше фінансування цього року — до 400 млн євро і 500 млн доларів відповідно.
З 36 угод європейських технологічних компаній на понад $100 млн, укладених цього року, 11 стосувалися компаній з розвитку ШІ. У США за той самий період було укладено 37 таких угод у сфері штучного інтелекту.
"Ми бачимо, що ШІ є провідною темою з точки зору кількості інвестиційних раундів на ранніх стадіях", - сказав Вехмайєр.
Цього року в Європі було мало великих раундів залучення інвестицій. Хоча кількість великих угод зменшилася, угоди на ранніх стадіях залишаються відносно активними, оскільки інвестори зосереджуються на менших ставках.
Раніше повідомлялося, що Фонд стартапів ЄС із бюджетом у десять мільярдів євро запровадив нові правила, які забороняють співінвестиції з Росії у проекти з розвитку чутливих технологій у Європі.