Європейські компанії продали російським виробникам берців матеріалів на понад 4 млн доларів

Поділитися
Європейські компанії продали російським виробникам берців матеріалів на понад 4 млн доларів
Теоретично європейські санкції не зачіпають цей напрям, хоча товари призначені для російської армії.

Виробники взуття для силових структур Росії «Донобувь», «Фарадей», «Іскож» та «Юнічел» у 2023 році напряму імпортували від європейських компаній продукції на 4,1 мільйони доларів. Здебільшого ввозили в Росію шкіру, клей, запчастини для взуттєвих станків та інше, пише проєкт Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch із посиланням на дані торговельних баз.

Серед європейських постачальників найблішими були:

  • італійська компанія Conceria Cervinia Spa (1,7 млн доларів);
  • білорусько-німецька компанія Belintertrans Germany Gmbh (0,9 млн доларів);
  • німецька компанія Neuhaus Gmbh (0,7 млн доларів).

Журналісти проєкту зазначають, що поштовхом до розслідування стали знайденого на полі бою та деокупованих територіях українськими військовими берці, виробництва перелічених вище компаній, які залишились там після російських військових.

Так, російська компанія «Фарадей» у 2022 році отримала як мінімум шість замовлень на взуття від Міністерства внутрішніх справ РФ на загальну суму 50 млн доларів США, а у 2023 році презентувала свою продукцію на виставці «Армія-2023». Водночас тільки з початку 2023-го року ця фірма купила шкіри та інших товарів у італійської компанії Conceria Cervinia Spa на 1,7 мільйонів доларів, німецької компанії Jakob Keck Chemie Gmbh на 300 тисяч  доларів та Salamander Sps Gmbh & Co.Kg на 80 тисяч доларів.

Інший російський виробник взуття «Донобувь» публічно заявляв про співпрацю з Міністерством оборони Росії. Зокрема із сюжету російського телеканалу стало відомо, що у 2022 році підприємство перейшло на роботу у три зміни для виконання замовлення для військових.

Водночас основними постачальниками «Донобуві» у 2023 році була німецька компанія Salamander Sps Gmbh & Co Kg, яка поставила напряму цій компанії в Росію шкіри на 60 тис доларів.

Кіровський комбінат штучних шкір «Іскож» системно співпрацює з російським волонтерським фондом «Zа Вятку» та поставляв 5 км джгутів для волонтерських аптечок російським військовим. Уже в серпні цього року комбінат випустив експериментальну партію взуття для російських розвідників та штурмовиків.  Також компанія постійно виграє тендери на постачання підошв російським виправним колоніям.

Водночас найбільшим європейським постачальником «Іскожу» у 2023 році стала німецька компанія Neuhaus Gmbh, яка поставила російській компанії електрогенератор вартістю 700 тисяч доларів. Іспанська компанія Celme Sl також поставила «Іскожу» станок для виготовлення гумової підошви вартістю 400 тисяч доларів.

Компанія «Юнічел» у свою чергу взимку 2022-го року відправила всі берці цивільного призначення, які були на складах фірми на той момент, до Міністерства оборони РФ. Тоді «Юнічел» ще не виготовляла саме військове взуття, проте після запиту від держави почала переходити на виробництво берців для солдатів.

Найактивніший європейський партнер компанії — білоруська фірма з офісом в Німеччині Belintertrans Germany, яка за 2023 рік поставила «Юнічелу» креми, резину тощо різних європейських виробників на 900 тисяч доларів.

На сайті Belintertrans Germany йдеться про те, що це компанія білоруської державної залізниці з офісом в Німеччині, яка пропонує логістичні послуги. Компанія відправляла товари в РФ від імені юридичної особи Taiga International Trading Srl — італійської компанії російських бізнесменів.

Журналісти Trap Aggressor звернулись до перелічених європейських  компаній з за коментарем щодо поставок в РФ, проте відповіді поки що не отримали. Водночас німецька компанія Salamander ще у травні 2023 року публічно пообіцяла добровільно перестати торгувати з росіянами.

Юридично шкіра, гума, підошви чи інші елементи виготовлення одягу не потрапляють під заборону експорту, оскільки  з точки зору міжнародної торгівлі  не використовуються для ведення загарбницької війни Росії проти України. Також  російські виробники взуття не потрапили під санкції Європейського Союзу попри те, що частина з них опинилась в санкційних списках України, як «Донобувь» та «Фарадей».

Водночас нідерландська адвокатеса Хелен Овер де Лінден, яка системно працює з законодавством у сфері санкцій Європейського Союзу, вважає торгівлю навіть товарами для виробництва взуття, забороненою, тому що так чи інакше, кінцевий споживач — російська армія.

«Моя думка ґрунтується на статті 2 (1) регламенту ЄС 833/2014 . Стаття 2 1. Забороняється продавати, постачати, передавати або експортувати, прямо чи опосередковано, товари та технології подвійного використання, незалежно від того, чи вони походять із Союзу,  будь-якій фізичній чи юридичній особі, організації чи органу в Росії або для використання в Росії, якщо ці предмети призначені або можуть бути призначені, повністю або частково, для військового використання або для військового кінцевого користувача. Якщо кінцевим споживачем є російська армія, будь-які закуплені нею товари та технології подвійного призначення вважаються призначеними для військового використання», - пояснила свою позицію експертка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі