Європа пожинає плоди своєї слабкості щодо зернової боротьби Києва – POLITICO

Поділитися
Європа пожинає плоди своєї слабкості щодо зернової боротьби Києва –  POLITICO © Getty Images
Одна справа — отримати на руки погані карти, інша справа – зіграти погано.

Але це саме те, що зробила Європейська комісія під час кризи, спричиненої перенасиченням українським зерном, яке призвело до конфлікту між Києвом і його європейськими союзниками. І, зокрема, залишило Брюссель на милість польської електоральної політики. Нижче ми наведемо переклад статті POLITICO з цього приводу. 

Країни Східної Європи попередили, що введуть власні заборони на імпорт, якщо обмеження в усьому ЄС закінчаться, як і планувалося, 15 вересня. Тим не менш, Комісія залишила їх недійсними. Україна повідомила, що подасть позов до Світової організації торгівлі, якщо це станеться, і зробила це належним чином, пише видання.

Тепер, оскільки торговельна політика входить до її сфери компетенції, Комісія представляє Польщу, Угорщину та Словаччину в загрозливій боротьбі в глобальній торговельній організації, навіть попри те, що вона не згодна з їхньою позицією.

«Це жахливий результат для України та Європейського Союзу в цілому, — сказав торговий експерт Девід Клейманн, запрошений співробітник аналітичного центру Bruegel у Брюсселі. – Незрозуміло, як президент Комісії допустив, щоб імпорт зерна через смугу солідарності ЄС переріс у двосторонню польсько-українську конфронтацію».

Обмеження імпорту не тільки завдають економічного удару Україні — сільськогосподарська продукція заробляла дві п’ятих її експортних доходів до повномасштабного вторгнення Росії минулого року — але й є порушенням правил єдиного ринку ЄС.

Глава ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс міг, наприклад, спробувати закликати непокірних жителів сходу до порядку, відкривши процедуру порушення. Чому він не зробив цього?, – риторичне питають у Politico. 

Вже занадто пізно, сказав один чиновник ЄС. Час діяти був навесні, коли Польща, Угорщина, Словаччина, Болгарія та Румунія запровадили односторонню заборону на імпорт. Натомість Комісія поступилася та запровадила загальноблокові обмеження, термін дії яких закінчився цього місяця.

«Те саме, що з дітьми: даси їм палець, вони вкусять всю руку», — сказав чиновник, якому дозволили говорити відверто, але анонімно. «Було помилкою не втрутитися навесні».

«Зерновий» конфлікт між Україною та Польщею, що наразі перебуває в стадії загострення, розпочався понад рік тому, після того, як із метою підтримати економіку України під час війни з 4 червня 2022 року Євросоюз на рік скасував усі обмеження, у тому числі мита, збори, квоти та антидемпінгові заходи, на імпорт усіх українських товарів. Цього року скасування обмежень подовжили ще на рік, до 5 червня 2024-го. Це був дуже потужний дружній крок ЄС, який, утім, сподобався далеко не всім його членам. Читайте детальніше в статті автора ZN.UA, кандидата економічних наук, директор АФ «Позитив»  Миколи Гаврися. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі