ЄС та Велика Британія досі блокують використання  £2,3 млрд від продажу «Челсі» Абрамовичем

Поділитися
ЄС та Велика Британія досі блокують використання  £2,3 млрд від продажу «Челсі» Абрамовичем © Википедия
ФК було продано понад рік тому, а гроші мають бути направлені на допомогу Україні та її громадянам.

Європейський Союз вимагає у Великої Британії використати £2,3 млрд від продажу футбольного клубу «Челсі» російським олігархом Романом Абрамовичем безпосередньо на відбудову в Україні, а не на допомогу постраждалим від війни, як обіцяв російський мільярдер. Як пише британське видання The Telegraph, через 13 місяців після продажу ФК гроші досі залишаються замороженими на банківському рахунку у Великій Британії.

Голова спеціального створеного фонду для управління коштами, колишній виконавчий директор Unicef у Великій Британії Майк Пенроуз зазначає, що благодійна організація готова швидко приступити до роботи, коли кошти будуть виділені, оскільки гуманітарна криза в Україні різко загострилася  після руйнування дамби Каховської ГЕС, що  спричинило довгострокову екологічну катастрофу, яка вплинула на постачання питної води та продуктів харчування.

Видання також прогнозує, що прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак зазнає тиску з боку депутатів, щоб вийти з глухого кута на тлі зростаючого розчарування тим, що незалежна благодійна організація не може почати роботу.

«У світлі ситуації після Brexit для близьких до переговорів людей стало несподіванкою те, що уряд так охоче став на бік вимог Брюсселя. Одне джерело описало поточну інерцію як «політику, яка стоїть на шляху термінової гуманітарної потреби», - пише Telegraph.

Поглинання «Челсі» консорціумом під керівництвом американського бізнесмена Тодда Болі минулого року відбулося повністю під юрисдикцією Великої Британії, але уряд залучив ЄС до підписання угоди, оскільки Абрамович отримав португальський паспорт у 2021 році.

Джерела, близькі до переговорів, сказали, що вимоги ЄС були лише одним із кількох факторів, які затримували підписання, і Великобританія, схоже, погодилася з тим, що кошти мають витрачатися лише всередині країни, охопленої війною. Однак така позиція, кажуть гуманітарні експерти, перешкодить наданню допомоги біженцям з України, і тих, хто їх підтримує.

Високопоставлені інсайдери, близькі до уряду Британії, згодом припустили, що заперечення ЄС були лише одним із безлічі факторів надзвичайно складного процесу виділення коштів.

«Арештувати активи набагато важче, ніж заморозити», — сказало одне джерело, припустивши, що спочатку було набагато легше забрати активи олігархів, які потрапили під санкції, ніж розробити правову базу для їх витрачання.

Різниця в планах щодо цілей витрат фонду, схоже, з’явилась ще до завершення продажу «Челсі». Джерела, близькі до процесу, повідомили британським журналістам, що Абрамович підписав угоду про зобов’язання з урядом Британії, в якій зазначено, що благодійність буде спрямована на «Україну та наслідки війни в Україні».

Однак в односторонній заяві щодо продажу футбольного клубу «Челсі» в травні минулого року уряд заявив: «Міністерство фінансів видаватиме лише ліцензію, яка гарантує, що такі доходи будуть використовуватися виключно в гуманітарних цілях в Україні. Сполучене Королівство тісно співпрацюватиме з урядом Португалії та Європейською комісією під час розгляду заявки на таку ліцензію та призначення доходів».

Водночас в уряді Великої Британії заперечують посилання на вимоги ЄС як причину затримки виділення коштів.

«Ми хочемо, щоб Україна якнайшвидше відчула користь від цих грошей, особливо з огляду на нещодавнє руйнування Каховської дамби, але ми повинні захистити цілісність нашого режиму санкцій», — заявило джерело Telegraph в Уайтхоллі.

Речниця уряду заявила, що «доходи від продажу ФК «Челсі» заморожені на банківському рахунку Великої Британії, поки незалежні експерти створюють фонд для управління та розподілу грошей на гуманітарні цілі в Україні. Потім потрібно буде подати заявку на отримання ліцензії, щоб перевести кошти до фонду».

Запити Telegraph свідчать, що фонд був готовий подати заявку на фінансування з кінця минулого року, і був створений, щоб використовувати гроші для українських біженців, а також на справи в країні.

Згідно із запланованими інвестиціями пана Пенроуза, фонд потенційно має значно зрости та протягом наступних років надаватиме допомогу жертвам війни в Україні. Кілька проектів, що охоплюють охорону здоров'я, житло, освіту та сільське господарство, раніше були затверджені для негайної допомоги після досягнення остаточної згоди.

Невелика частка готівки від поглинання була виділена минулого року, щоб Пенроуз міг найняти юристів і спеціалістів із благодійних організацій, щоб допомогти йому з правовою базою.

Після візиту в Україну Пенроуз відвідав «багато територій, які сильно постраждали від конфлікту» та ще минулого року заявив, що фонд може задовольнити «негайну потребу в збільшенні масштабів надання гуманітарної допомоги, включаючи медичне обладнання, обладнання для травм, хірургічне обладнання, а також здатність задовольняти потреби постраждалого від конфлікту населення поблизу лінії фронту в таких секторах, як забезпечення продовольством, харчуванням, основними послугами, і, що дуже важливо, освітою, а також медичною підтримкою».

«Потрібно підтримувати українські заклади, які були перевантажені, тому що, коли у вас є такий рівень переміщення, ви, очевидно, отримуєте школи, які раптово приймають набагато більше дітей, ніж вони можуть працювати», – сказав він.

У травні 2022 року російський мільярдер Роман Абрамович продав футбольний клуб "Челсі", після того, як потрапив під санкції після вторгнення Росії до України.  Новим власником клубу став консорціум американських інвесторів на чолі із Тоддом Белі.

Юридичні зобов'язання гарантують, що ні пан Абрамович, ні "Челсі" ніколи не зможуть отримати вигоду від коштів, призначених для фонду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі