Європейські нафтопереробні заводи, які вже давно обходяться без постачання російської нафти, зараз борються з втратою аналогічних постачань з північного Іраку і шоковим скороченням видобутку кількома провідними світовими країнами-виробниками. Про це йдеться у матеріалі Bloomberg.
Потоки нафти з Росії – колишнього найбільшого постачальника ЄС – впали більш ніж на мільйон барелів на день після вторгнення російської армії в Україну. Це скорочення зараз починає відчуватися сильніше, оскільки Ірак зупинив постачання, які надходили до Європи через турецький порт у Середземному морі. Крім того, виробники ОПЕК+, включаючи Росію, оголосили про обмеження постачання з наступного місяця, що призведе до скорочення видобутку приблизно на 1,6 мільйона барелів на день до липня.
Для Європи ця втрата настала в дуже невдалий час. Російські та іракські сорти нафти мають схожу щільність і якість сірки. А переробники в Азії, зокрема, в Китаї, збільшують попит на так звану середньокислу нафту.
"На нас чекає жорстка битва між Європою та Азією, і Азія може перебити пропозицію Європи за барелі, що потенційно може спричинити скорочення європейських постачань для збалансування ринку нафти", – зазначають аналітики Energy Aspects Ltd. Амріта Сен та Крістофер Хейнс у своїй нещодавній записці, присвяченій обговоренню світових ринків нафти.
У березні, за даними Bloomberg, ЄС імпортував 95 тисяч барелів на день російської нафти марки Urals, порівняно з майже 1,2 мільйона барелів на день у лютому минулого року. Всі вантажі були відправлені до Болгарії, яка має виключення з санкцій ЄС на імпорт нафти морським шляхом з Росії.
За даними Energy Aspects, з весни 2022 року Європа замістила щонайменше чверть російських постачань нафтою з Близького Сходу. Потоки з Атлантичного басейну, з Норвегії та Анголи до США, також зросли за перші три місяці цього року.
Але тепер з'явилася ще одна перешкода з боку Близького Сходу. Починаючи з минулого місяця, близько 450 тисяч барелів нафти на день з курдського регіону Іраку були зупинені на тлі суперечки щодо платежів. У березні щонайменше 169 тисяч щоденних барелів цієї нафти, що відвантажувалась через турецький порт Джейхан, потрапляли до країн ЄС.
Обмеження збільшує напруженість на ринку середньо-кислих сортів нафти, оскільки близькосхідні виробники також використовують більше власної нафти для збільшення переробки на нових вітчизняних нафтопереробних заводах.
Нагадаємо, видання CNN нещодавно писало, що нелегальна торгівля з РФ може призвести до зіткнень кораблів та масштабних розливів нафти, а, отже, призвести до екологічних катастроф.