Підвищення тарифів на газ для населення і ТКЕ з 1 травня можна уникнути, заявив новий міністр енергетики Ігор Насалик перед своїм призначенням на цей пост.
"Це перший виклик для уряду. Ми знаємо, що підвищити тарифи вимагає МВФ, але у нас є варіанти, як уникнути цього", - сказав Насалик журналістам в кулуарах Верховної Ради.
"Є розуміння, як це зробити (не підвищувати тарифи – ред.)", - сказав він, але при цьому відмовився повідомити деталі, зазначивши, що подробиці стануть відомі після його призначення на пост міністра.
У свою чергу новий прем'єр-міністр Володимир Гройсман в якості першочергових кроків на найближче майбутнє бачить аналіз ефективності системи субсидій і справедливості енерготарифів, заявив він під час презентації програми нового Кабміну у Верховній Раді вдень у четвер, 14 квітня.
Гройсман зазначив, що низькими тарифами держава фактично дотувала багатих за рахунок бідних громадян. Крім того, система дотування НАК "Нафтогазу України" створювала поле для корупції.
Він зазначив, що буде домагатися врегулювання питання прозорості тарифів та стимулювання енергозбереження. "Одним з перших моїх доручень буде відпрацювання цих питань, які є складовою частиною переходу до економічно обґрунтованих тарифів", - сказав він.
Відповідно до підписаного в минулому році меморандуму з МВФ, Україна повинна була переглянути тарифи з 1 квітня, досягнувши 75%-го імпортного паритету для населення і теплокомуненерго.
У НКРЕКП прогнозують, що "соціальну" ціну на газ можуть підвищити в 1,5 рази – з 3600 до 5500 грн грн за 1 тис. куб м, тоді як верхня межа (7188 грн) незначно знизиться.
Підвищення Україною цін на газ є важливою складовою для завершення другого перегляду програми EFF. Тим не менш, Україна і МВФ ще не погодили межі нового підвищення тарифів на газ. Колишній Кабмін вів безперервні переговори з фондом щодо того, яким повинно бути збільшення.
У розпал політичної кризи Кабмін Яценюка не зважився прийняти невигідне для себе рішення, і 30 березня постановою №234 продовжив на місяць, до 1 травня, пільгові ціни на газ для населення.
У Кабміні раніше повідомляли про те, що коригування тарифів буде здійснене за результатами I кварталу 2016 року в залежності від ціни імпортованого газу і курсу національної валюти.
Нагадаємо, на початку березня 2015 року були підвищені тарифи на газ для населення. Зокрема для тих, у кого немає лічильників, вартість одного кубометра газу збільшилася в 3,3 рази - до 7188 грнза 1 тис. куб. м. Мінімальний тариф - 3600 грн за 1 тис. куб. м, або 3,6 грн за куб - діє в опалювальний період на споживання не більше 1200 куб. м газу при наявності лічильника.
Україна пообіцяла МВФ поетапно підвищувати тарифи на енергоносії з тим, щоб у 2017 році довести їх до рівня покриття собівартості.