Ефект від детінізації є, стверджує голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров: надходження ПДВ завдяки їй зросли, а надходження ЄСВ в абсолютних цифрах хоча і скоротилися, але очікуваного падіння не було.
"З середини минулого року надходження ПДВ, завдяки детінізації, зросли з 8 млрд у першій половині 2015 року до майже 12 млрд у першій половині цього року. Це навіть більше, ніж ми думали", - розповів він в інтерв'ю DT.UA.
Що стосується сплати єдиного соціального внеску, то Насіров підкреслює, що надходження від ЄСВ та детінізацію "не можна об'єднувати".
"Є питання фіскальної політики, є питання адміністрування. Як пам'ятаєте, було прийнято рішення про зниження ставки ЄСВ удвічі. У жовтні-листопаді минулого року ми збирали в середньому 15 млрд ЄСВ, при зниженні вдвічі ми збирали б 7,5 млрд, а збираємо зараз десь 10,5-11 млрд. Тобто очікуваного падіння не було. Але в абсолютних цифрах через зниження ставки ми кожен місяць недоотримуємо десь 4 млрд", - розповів глава ДФС.
За його словами, "детінізація є", але надходження ЄСВ, "це навіть не питання детінізації, а питання системи оплати праці взагалі".
"Всі знають, що частина працівників, які повинні отримувати зарплату, оформляються як приватні підприємці. 22% ЄСВ і 18% ПДФО - це 40% навантаження. Навантаження на приватного підприємця не зрівняється з цією ні в якій мірі. Навіть якщо взагалі ЄСВ прибрати. Найчастіше, проблема, на яку я звертаю увагу - це те, що в країні працевлаштовані всього 10,5 млн осіб, і те, що40-45% з них отримують мінімальну зарплату. Поки є така, практично легальна, податкова оптимізація - її будуть використовувати. В першу чергу, ми наполягаємо на зміні цієї системи. Я за спрощену систему для якоїсь частини малого бізнесу. Але якщо її починають використовувати для легальної податкової оптимізація - це неправильно", - сказав Насіров.
"Не варто забувати, що роль фіскальної служби - адміністрування податків і збору митних платежів. Саме в цьому полягає наша щоденна робота.
Роботу з детінізації економіки ми виконуємо лише в межах своєї компетенції. Так, це резерви збільшення дохідної частини бюджету. Але їх не багато. Ми побороли практично всі організовані податкові ями, але так звані "партизани" залишилися і досі намагаються торгувати фіктивним податковим кредитом. Як мінімум раз в тиждень ми зупиняємо роботу якого-небудь конвертаційного центру", - також зазначив він.
Читайте повний текст інтерв'ю з Романом Насіровим у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".