"Газпром" може бути винен "Нафтогазу" мінімум 15 млрд кубометрів газу, - експерт

ZN.UA Ексклюзив Доповнено
Поділитися
"Газпром" може бути винен "Нафтогазу" мінімум 15 млрд кубометрів газу, - експерт © geostrategy.org.ua
"Нафтогаз" нарешті демонструє реальну спробу перевести суперечку з "Газпромом" з закулісся в правову площину, відзначають експерти. Більш того, під час судового розгляду може виявитися, що це Росія винна Україні, а не навпаки - якщо перерахувати вартість купленого НАКом газу за ринковими цінами.

НАК "Нафтогаз України" нарешті демонструє реальну спробу перевести суперечку з російським "Газпромом" з закулісся у правову площину.

Таку думку висловив експерт з енергетичних питань центру "Номос" Михайло Гончар 8 травня під час брифінгу "Нафтогаз - Газпром. Арбітраж за контрактом на постачання газу: підстави, ймовірні результати, процедура", передає ZN.UA.

Як підкреслює експерт, "знижка" на російський газ для НАК у першому кварталі 2014 року до $ 268,5 за тисячу куб. м, встановлена в рамках грудневих домовленостей Путіна-Януковича, - зовсім не знижка (див. рис.1). У цей же період часу на спотових ринках ЄС ціна газу була навіть нижчою (див. блакитний графік на рис.1).

На думку Гончара, якщо справа дійде до Стокгольмського арбітражу, то може виникнути питання: хто кому винен? Адже з 2009 року, коли було укладено контракт купівлі-продажу газу між "Нафтогазом України" і "Газпромом", як свідчать дані на рис.1 (червоний графік), Україна майже весь час переплачувала за отриманий газ.

До того ж базова ціна газу у контрактній формулі ціни для НАКу - $ 450 - завищена спочатку.

У свою чергу такий спосіб розрахунку ціни газу для НАКу однозначно "дає ефект завищеної ціни".

Як висловився Гончар, "а тепер рахуйте: "Газпром" виставив "Нафтогазу" ніби несплачений борг за 2012-1013 рр. на суму майже $ 11,4 млрд. Але якщо рахувати за ринковими цінами, то саме "Газпром" повинен НАКу близько 15 млрд куб. газу".

До цього, за словами експерта, потрібно додати вартість майна "Нафтогазу України" (зокрема, "Чорноморнафтогазу"), захопленого РФ у Криму. "Тільки дві бурові платформи (названі "вишками Бойка", які коштували НАКу кожна по $ 400 млн). Зараз уряд готує рахунок РФ. Зокрема, і щодо бурових платформ. І здебільшого щодо належності шельфу і його надр. Це може скласти чималу суму недоотриманого прибутку".

Проте, як наводить Гончар приклади з газової практики, арбітраж може супроводжуватися перговорами сторін і поза судовими рамками для пошуку компромісу. Часто з "Газпромом" такі позаарбітражні переговори вирішують на користь позивача, в даному випадку, на користь НАКу (див. рис.2). !zn

geostrategy.org.ua

Читайте також:

ЄС має унікальний шанс використати залежність Росії від свого ринку для тиску, - експерти

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі