Fitch: Якість активів банківського сектору України залишається слабкою

Поділитися
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings опублікувало новий спеціальний звіт, в якому говориться, що якість активів банківського сектору України залишається слабкою, а процес розчищення балансів за рахунок отримання виплат за кредитами і списань ймовірно триватиме досить довго.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings опублікувало новий спеціальний звіт, в якому говориться, що якість активів банківського сектору України залишається слабкою, а процес розчищення балансів за рахунок отримання виплат за кредитами і списань ймовірно триватиме досить довго.

Здатність банків відновити кредитування стримується через їхню поточну сфокусованість на роботі з кредитами, обмежений доступ до довгострокового фінансування в національній валюті і вже відносно високого рівня кредитів в економіці.

У той же час Fitch відзначає, що якість активів, очевидно, стабілізувалася у першій половині 2010 року, а приплив депозитів підтримує позиції ліквідності, і триває рекапіталізація сектора. Більш сприятлива макроекономічна і економічна кон'юнктура сприяла підвищенню довгострокових рейтингів дефолту емітента України до рівня B/прогноз «стабільний» у липні 2010 року, а також зумовила позитивні рейтингові дії відносно банків у країні, оскільки відбулося зменшення ризику розвитку більш негативного сценарію у секторі. Підтримка від акціонерів залишається ключовим рейтинговим фактором для іноземних і державних банків, на які зараз припадає трохи більше 60% активів сектора.

«Динаміка суверенних рейтингів, а також прогрес у роботі з кредитами і в рекапіталізації ймовірно будуть основними факторами, що впливають на рейтинги банків в Україні у 2011 році, - відзначає Ольга Ігнатьєва, директор в аналітичній групі Fitch щодо фінансових організацій. - При цьому залишається істотна невизначеність стосовно остаточних рівнів втрат у системі в цілому і в окремих банках, а значить і щодо остаточної вартості рекапіталізації сектору».

Останнє дослідження банків, які рейтингує Fitch, показує, що на кінець першої половини 2010 року частка проблемних кредитів (прострочених на 90 днів) становила в середньому 18%, а реструктуризованих кредитів - 38% (у 2009 році: 15% і 35% відповідно). Показники по конкретних банках окремо істотно варіюються стосовно наведених середніх показників, а в нерейтингованих банках, на думку Fitch, можуть бути гіршими. Агентство вважає, що підвищення рівня знецінення кредитів у першому півріччі 2010 року пов'язане з більш повним визнанням старих проблем та незначним ефектом бази у зв'язку зі зменшенням запозичень. Найбільш сильний негативний вплив як і раніше відзначається у секторі нерухомості/будівництва, послуг малому/середньому бізнесу і в роздрібному сегменті.

Реструктуровані кредити мають неоднорідну якість і включають як працюючі кредити, видані позичальникам сильним, так і збиткові кредити, які, врешті-решт, імовірно, буде потрібно списати. Більше того, звернення стягнення на забезпечення та реалізація забезпечення в Україні зазвичай є тривалим і складним процесом. Ці два чинники обумовлюють істотну невизначеність щодо остаточного рівня ймовірних втрат за кредитами і означають, що баланси банків, швидше за все, будуть показувати високі рівні проблемних кредитів, принаймні, в наступні два роки.

Рекапіталізація сектора триває. За розрахунками Fitch, в період з кінця третього кварталу 2008 року до кінця першого півріччя 2010 року до системи надійшло нового капіталу приблизно на 86 мільярдів гривень, включаючи 77 млрд гривень власного капіталу, що відповідає 12% активів сектора, зважених з урахуванням ризику, до кризи (на кінець третього кварталу 2008 року). Ця сума становить більше половини від потреб сектору в рекапіталізації згідно з більш раннім розрахунками агентства за базовим сценарієм (приблизно 150 мільярдів гривень). Раніше Fitch прогнозувало, що системі буде потрібно ще 100 мільярдів гривень окрім 48 мільярдів гривень, наданих в кінці першої половини 2009 року.

Однак досі капітал надавався переважно банкам у державній власності та деяким іноземним фінансовим організаціям. Іншим кредитним установам з іноземними власниками і багатьом банкам з українськими власниками може знадобитися більше капіталу або ж може бути потрібно зменшити і/або реструктурувати свої баланси, щоб абсорбувати збитки за кредитами. На кінець третього кварталу 2010 року регулятивний показник капіталізації в секторі дорівнював 20% і підтримувався помірним, на думку Fitch, резервуванням під проблемні кредити.

Банківський сектор реєстрував збитки у кожному кварталі з першого кварталу 2009 року до третього кварталу 2010 року з огляду на проблеми з якістю активів, що зумовило високу вартість кредитних коштів і тиск на надходження доходів. Проте у даний час більшість банків мають прийнятну ліквідність, зокрема, за рахунок істотного припливу депозитів протягом дев'яти місяців 2010 року і як і раніше значного фондування сектора з боку Національного банку України.

Як повідомлялося раніше, міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings покращило свій прогноз зростання ВВП України до рівня 5% у 2010 році і 4,5% у 2011 році, тоді як ще на початку року прогнозував зростання ВВП лише на 3%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі