Аналітики агентства Fitch Ratings вважають, що українська криза послаблює шанси Росії на довгострокове оздоровлення економіки, оскільки вона вже спровокувала відтік капіталів. За перший квартал цього року чистий відтік капіталу з Росії перевищив 50 млрд дол.
Як мовиться у звіті "Росія/Україна: остання інформація щодо суверенних емітентів", відтік капіталу в першому кварталі 2014 року вказує на один із ключових ризиків для російської економіки і суверенної кредитоспроможності. Дані підтверджують прискорення відтоку капіталу на тлі української кризи, а також введення і можливого посилення санкцій.
Потенційний вплив санкцій на російську економіку і ділове середовище був основним фактором для перегляду агентством прогнозу за суверенним рейтингом Росії "BBB" на "Негативний" у минулому місяці.
ТАКОЖ: Fitch змінило прогноз рейтингів Газпрому, РЖД і низки російських держкомпаній на "негативний"
Центральний банк Російської Федерації (ЦБ РФ) повідомив, що чистий відтік капіталу приватного сектора склав 50,6 млрд. дол. у першому кварталі. Це найвищий квартальний відтік з кінця 2008 року, і дані щодо відтоку за 2014 рік вже наближаються до показника за весь минулий рік у 59,7 млрд. дол. Представляючи вчора нові прогнози уряду, міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв зазначив, що відтік капіталу може досягти 100 млрд. дол. в 2014 році, а зростання ВВП може уповільнитися приблизно до 0,5% за відсутності послаблення бюджетного правила в Росії.
Аналітики агентства вважають, що українська криза посилює більш довгострокове уповільнення російської економіки, яка вже стикається з падінням інвестицій і стійким відтоком капіталу. Нещодавно Fitch переглянуло у бік зниження прогноз зростання на 2014 рік до рівня трохи менше 1% з ризиком погіршення у разі подальшого скорочення інвестицій такими ж темпами, як у першому кварталі.
Тим не менш, профіцит рахунку поточних операцій збільшився до 27,6 млрд. дол. на кінець першого кварталу 2014 року порівняно з 24,3 млрд. дол. на рік раніше, оскільки імпорт скорочувався швидше за експорт після зниження курсу національної валюти - споживча довіра є відносно стійкою на відміну від ділової довіри. Fitch переглянув свій прогноз щодо профіциту рахунку поточних операцій у бік підвищення: до 1,5% ВВП в 2014 році, аналогічно у 2013 році.
Вплив відтоку капіталу на резерви ЦБ РФ стримується за рахунок збільшення рефінансування за допомогою валютних свопів між російськими банками і центральним банком. Резерви скоротилися на 4,6% - до 486 млрд. дол. в першому кварталі. Тим часом, частка російських внутрішніх держоблігацій у нерезидентів зменшилася лише незначно, до 22,2% від загального обсягу на початок березня порівняно з 23,9% на початок січня згідно з даними ЦБ РФ.
Подальший розвиток найближчим часом і вихід з української кризи залишаються дуже невизначеними, але ризик того, що вона викличе масштабний відтік капіталу, є фактором вразливості для платіжного балансу. Суверенний рейтинг Росії буде чутливим до послаблення платіжного балансу, яке призведе до суттєвого зменшення резервів. !zn